SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Matka Mejra i jej dzieci w Domu Kultury „Rakowiec”

fot. materiały prasowe

Przedstawienie będzie można obejrzeć 20 lutego o godz. 19.00 przy ul. Wiślickiej 8 w Warszawie.

Caryl Swift w monodramie „Matka Mejra i jej dzieci” wciela się w postać tytułowej Mejry. Tekst powstał na podstawie reporterskich relacji Wojciecha Tochmana (Jakbyś kamień jadła) i Ryszarda Bilskiego (Urodziłam się z łopatą), dotyczących masakr popełnionych w imię „czystek etnicznych” podczas wojny na Bałkanach, w latach 1992-95.

Inspiracją dla spektaklu była postać dr Ewy Klonowski, urodzonej we Wrocławiu, jednej z najwybitniejszych przedstawicielek medycyny sądowej na świecie i członkini Amerykańskiej Akademii Nauk Sądowych, która dostarczyła też część wykorzystanego w monodramie materiału.

Dr Klonowska od ponad 15 lat wydobywa ludzkie szczątki z niezliczonych grobów rozsianych po całej Bośni. Metodycznie pracując po kilkanaście godzin dziennie, oddziela drobne kostki dzieci od kości nastolatków i dorosłych, dopasowując każdą z nich do pozostałych. Z wydobytych bezładnych stosów szczątków odtwarza zwłoki ludzi, które zwraca rodzinom. Jest ona kluczem do połączenia zmarłych z żywymi.

Tytułowa Matka Mejra, muzułmanka z Bośni, która w roku 1992 straciła podczas tej wojny syna i córkę, towarzyszy doktor Ewie z codzienną pomocą, nacechowaną jednak permanentnym oczekiwaniem na odnalezienie szkieletów swoich najbliższych.

Monodram „Matka Mejra i jej dzieci” rzuca światło na heroiczną „walkę z żywymi o prawa zmarłych”. Traktuje o naszej bezgranicznej pamięci o najbliższych, ale też o potrzebie złożenia ich w grobie i uwolnieniu się od żałoby. Spektakl ten jest wołaniem o sprawiedliwość wobec niewinnych, wobec ofiar i zapomnianych. Mówi o okrucieństwach popełnianych dawniej i obecnie na całym świecie, a nam, żyjącym we Wspólnej Europie, przypomina też o demonach kryjących się w dziejach naszego kontynentu.

 

Premiera: 06.01.2012

NAGRODA KAPITUŁY PUBLICZNOŚCI za najlepsze przedstawienie – 27. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, listopad 2012

NAGRODA PREZYDENTA WROCŁAWIA – 41. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, październik 2012

 

MATKA MEJRA I JEJ DZIECI

monodram w wykonaniu CARYL SWIFT

Teatr Rondo ze Słupska

reżyseria Stanisław Miedziewski

20.02.2013

GODZ. 19:00

Po spektaklu odbędzie się dyskusja. Wezmą w niej udział twórcy sztuki (Caryl Swift i Stanisław Miedziewski), Ryszard Bilski (wieloletni korespondent „Rzeczpospolitej” na Bałkanach) oraz Tomasz Kontek (Radio Kafana FM).

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone