SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

LIST Z WARSZAWY dwuaktowy musical podejmujący problematykę relacji polsko-żydowskich

fot. mat. prasowe

Tekst, na kanwie którego powstał musical, napisali: amerykański kompozytor Gary Guthman i polski dramaturg Doman Nowakowski. Twórczy zespół składający się z dwóch serdecznych przyjaciół – amerykańskiego żyda i polskiego katolika – ponad rok pracował ramię w ramię, odkrywając zapomniane prawdy i odkłamując narosłe przez lata stereotypy. Musical został napisany jednocześnie w dwóch językach – angielskim i polskim.

To historia o Polsce – kraju odważnych, serdecznych ludzi, bogatych we wspaniałą historyczno-kulturową spuściznę. O Polsce, przez setki lat nazywanej Paradiso Judeorum (Żydowskim Rajem), gdzie żydowska społeczność w dużej mierze czuła się swobodnie, korzystając ze swej niezależności i tworząc własną, unikalną kulturę. Twórcy wierzą, że widzowie utożsamią się z przesłaniem, które brzmi: najwyższy czas, aby obie strony, żydowska i katolicka, wzajemnie się zrozumiały i doceniły wspólną historię.

 

Fabuła

Sara, która przeżyła Holocaust, otrzymuje list z Warszawy, informujący ją, że jest ostatnią żyjącą krewną właściciela kamienicy, w której dorastała, znajdującej się w centrum stolicy Polski. Musi teraz nie tylko zdecydować, co zrobić z nieoczekiwanym spadkiem, ale także poradzić sobie ze wspomnieniami lat spędzonych w getcie. Przez lata chroniła swoją rodzinę, zachowując wszystkie te tajemnice dla siebie. Wykonanie zadania powierza wnukowi Abey’emu, który udaje się do Warszawy z zamiarem szybkiego sprzedania budynku i natychmiastowego powrotu do USA. Abey nie wie, że 24 godziny spędzone w Warszawie wystarczą, by na zawsze zmienić jego poglądy i życie…

 

Rekomendacje

List z Warszawy jest dziełem wybitnym, prowokującym nie tylko do myślenia, ale i wzajemnego zrozumienia. Temat tego musicalu, podjęty przez jego twórców, wywarł na mnie duże wrażenie.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich

Wierzę, że przedsięwzięcie artystyczne – musical zatytułowany „List z Warszawy” – odpowiada na potrzebę stworzenia dialogu służącego wzajemnemu porozumieniu między Polską, a społecznością żydowską całego świata.

Profesor Szewach Weiss

muzyka i teksty piosenek – Gary Guthman; libretto – Doman Nowakowski / Gary Guthman

tłumaczenie  i adaptacja piosenek – Doman Nowakowski

reżyseria i reżyseria świateł – Natalia Kozłowska

scenografia i kostiumy – Paulina Czernek

choreografia – Bartosz Figurski

projekt plakatu/identyfikacja wizualna – Andrzej Pągowski

obsada: Agnieszka Kurowska, Izabella Bukowska, Piotr Bajtlik, Sasha Strunin, Dariusz Kordek,

Piotr Cyrwus, Małgorzata Kozłowska, Przemysław Niedzielski, Sławomir Mandes

prapremiera: niedziela, 24 listopada 2019 r., godz. 19.00 – Basen Artystyczny WOK, ul. Konopnickiej 6

więcej na stronie: www.listzwarszawy.pl

Dofinansowano ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

The U.S. Department of State is a proud sponsor of the Letter from Warsaw musical. The authors of this production are solely responsible for its content.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone