SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Kreatywnie rozwiążą problemy. Rusza Odyseja Umysłu

fot. materiały prasowe

3 marca w Warszawie blisko siedmiuset młodych ludzi zmierzy się z twórczymi wyzwaniami podczas Eliminacji Regionalnych międzynarodowego konkursu kreatywności Odyseja Umysłu.

Współzawodniczyć ze sobą będzie 101 kilkuosobowych drużyn z województwa mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Najlepsze zespoły awansują do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się pod koniec marca w Gdańsku.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań młodych ludzi.

W tegorocznej edycji grupy wybrać mogą:

• problem techniczny „Zwierzaki-składaki”, w którym powinny zaprojektować, skonstruować i uruchomić trzy małe pojazdy mechaniczne, jakie na określonych trasach przewozić będą elementy potrzebne do budowy modelu „domowego zwierzątka”.

• problem techniczno-teatralny „E-mailowe impresje”, w którym skonstruują i na scenie zaprezentują urządzenie – w metaforyczny sposób wyobrażające „podróże” wiadomości e-mail przez przestrzeń Internetu.

• problem humanistyczny „Przebojowa architektura”, w którym przygotują i przedstawią krótki spektakl w konwencji musicalu, którego oś fabularną stanowić będzie proces poszukiwań trzech zaginionych dzieł sztuki, a elementem scenografii będzie replika jakiejś słynnej budowli.

• problem konstrukcyjny „Z górki strukturki!”, w którym zaprojektują i zbudują strukturę złożoną wyłącznie z drewna balsa i kleju, zdolną wytrzymać jak największe obciążenie. Podczas występu, drużyna najpierw sturla strukturę z rampy, a później obciąży ją sportowymi odważnikami.

• problem teatralny „Zawiłości normalności”, w którym przygotują i zaprezentują zabawną prezentację sceniczną, opowiadającą o dwóch postaciach, które w swoim mniemaniu zachowują się naturalnie, a w opinii otoczenia – dziwacznie.

Podczas konkursu Odyseusze zmierzą się również z tzw. Problemami Spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili i wymagają myślenia na zawołanie. Zadania polegają na przygotowaniu niestandardowych wypowiedzi lub konstrukcji niecodziennych struktur czy urządzeń.

W tym roku Eliminacje Regionalne odbędą się w pięciu miastach – w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, wyłaniając zespoły, które wystąpią na kolejnym etapie konkursu.

Do Finału Ogólnopolskiego awansuje po Eliminacjach w Warszawie jedynie około trzydziestu grup. Chociaż element współzawodnictwa jest istotny z perspektywy edukacyjnej wartości programu, nie to jest najważniejsze w Odysei Umysłu. Liczy się to, czego młodzi Odyseusze nauczą się i co odkryją w czasie przygotowań do konkursu. Może to będą nowe pasje, może nowa wiedza i umiejętności, może nowe przyjaźnie – to wszystko będzie potem stanowić ich kapitał w dorosłym życiu – mówi Wojciech Radziwiłowicz, honorowy prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska.

Podczas przygotowań i konkursów Odyseusze wspólnie rozwijają kompetencje kluczowe w ich przyszłości: umiejętności związane z pracą w zespole, praktycznym łączeniem wiedzy z różnych dziedzin i niestandardowym rozwiązywaniem problemów. Uczą się tolerancji dla odmiennych pomysłów, podejmują inicjatywę i ryzyko, eksperymentują, a przede wszystkim świetnie się bawią. Dlatego na medalach, które po występie otrzymują uczestnicy widnieje hasło: „W Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone