SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Kontakt Improwizacja – 13. Festiwal Warsaw CI Flow

W lipcu 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Warsaw CI Flow przyłącza się do światowych obchodów 50-lecia Kontakt Improwizacji. Wraz z międzynarodową kadrą, uczestnicy będą pogłębiać praktykę poprzez lekcje techniki KI oraz warsztaty somatyczne i performatywne. Natomiast dla publiczności, organizatorzy zaplanowali wystawę, tematyczne jamy, warsztaty, weekendowe zajęcia dla dzieci i rodziców. Festiwal potrwa od 8 do 13 lipca.

Kontakt Improwizacja tworzy unikalną przestrzeń poprzez ruch i ucieleśnioną refleksję. Wspiera osobiste zasoby, twórczość i rezyliencję, a tym samym przyczynia się do budowania kapitału społecznego, którego wartość wykracza poza ramy samego tańca. Organizatorki Flow mają nadzieję stworzyć bezpieczne, inkluzywne miejsce spotkań i poszukiwań w tańcu oraz wymiany doświadczeń. Do budowania programu zostali zaproszeni nauczycielki i nauczyciele nie tylko z Europy m.in.: Antoine Ragot (Francja); Mirva Makinen (Finlandia); Edo Ceder (Izrael), twórca projektu performatywnego powstającego w trakcie festiwalu; Iwona Olszowska i Paweł Konior (Polska), jeden z najstarszych duetów KI w Polsce oraz Nita Little (USA), prekursorka KI na świecie.

Pośród kadry nie zabrakło przedstawicieli Ukrainy – Sveta Bird i Daniel Drago, to duet, który na co dzień zajmuje się praktykami kontemplacyjnym i ekologicznymi. Część przygotowań do festiwalu przypadło na pierwsze miesiące wojny w Ukrainie. Nie mogłyśmy nie zareagować, szczególnie, że już wcześniej planowałyśmy zaprosić nauczycieli z Ukrainy. Festiwal wspiera osoby objęte konfliktem: stąd więcej zaproszeń dla nauczycieli, stypendia dla uczestników, a część dochodu zostanie przekazana na wsparcie ośrodków uchodźczych, m.in. we Lwowie – dodaje Paulina Święcańska, dyrektorka festiwalu i prezeska Fundacji Artystycznej PERFORM.

Jakie wydarzenia znalazły się w programie?

Tegoroczna edycja zbiega się z 50-leciem Kontakt Improwizacji na świecie (w Polsce istnieje ponad 25 lat). Pierwszym wydarzeniem festiwalu będzie otwarcie wystawy „50 lat Kontakt Improwizacji: Zaczątki, Korzenie, Gałęzie”. Ekspozycja pokaże jak wczesne eksperymenty grupy tancerzy ze Stanów Zjednoczonych przeobraziły się w jeden z najciekawszych nurtów tańca XX w., który zmienił radykalnie myślenie o tańcu, praktykę tańca współczesnego i praktyki performatywne na świecie. Na wystawie prezentowane będą materiały archiwalne: zdjęcia, fragmenty wypowiedzi artystów, nagrania. Kuratorem wystawy jest Colleen Bartley, która po wernisażu poprowadzi jam „Underscore”.

W programie znalazły się zajęcia o różnych poziomach zaawansowania. Do każdego z nich można po prostu dołączyć i uczestniczyć w nim we własnym tempie. Ważną częścią festiwalu jest odpoczynek, osobista refleksja, rozmowy z innymi i obserwacja tego co się dzieje – wszystko to jest niezwykle ważne w praktyce KI. Nie mogło zabraknąć też jamów tematycznych. Jem jest kwintesencją improwizacji – przychodzimy z osobistym warsztatem i ciekawością – ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się stanie w kolejnej minucie. To miejsce spotkania po całym dniu warsztatów, zabawy z innymi, ale też miejsce na kompozycję i spontaniczne działania grupowe. W tym roku będziemy mieć muzykę na żywo, wizualizacje, działania performatywne, ale też czas na taniec w ciszy i skupieniu – wylicza Klara Łucznik, kuratorka festiwalu i wystawy.

Aktywności dla dzieci i opiekunów na Warsaw CI Flow

Temat potrzeb najmłodszych i ich rodzin jest od lat bliski festiwalowi. W tym roku Magdalena Brzozowska poprowadzi warsztaty w duecie z dziewięcioletnią córką Mają. Zajęcia zostały zaplanowane w Ogrodzie Krasińskich – miejsce stworzy dobre warunki do odkrywania nowych sposobów interakcji z przyrodą i czerpania radości bycia w zieleni. Wielu rodziców posyła dzieci na różne zajęcia, w tym taniec. W tej części programu proponujemy coś innego – bycie i uczenie się razem przez zabawę i eksplorację. Mamy nadzieję, że te warsztaty zainspirują opiekunów do dzielenia się aktywnościami z dziećmi w oparciu o prawa równości i współuczestniczenia – dodaje i zaprasza Zuzanna Bukowski, kuratorka Festiwalu Warsaw CI Flow.

Program wydarzeń dla publiczności:

 • Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
  23 czerwca – 13 lipca, godz. 10:00-18:00 – wystawa „50 lat Kontakt Improwizacji: Zaczątki, Korzenie, Gałęzie” / 23 czerwca, godz. 18:00 – wernisaż wystawy i jam “Underscore”

08 – 13 lipca Festiwal Warsaw CI Flow

10, 13 lipca, w godz. 20:00-23:00 – jamy performatywne otwarte dla publiczności

13 lipca, godz. 15:00-18:15 – warsztaty site-specific; prowadzenie: Tomasz Jimmy Kowalski

14 lipca, godz. 11:00-18:00 – KI: Dzień badacza

 

 • Ogród Krasińskich

9 i 10 lipca, godz. 13:00-15:00 – Kontakt z dzieckiem; prowadzenie: Magda Brzozowska i Maja

 

Wydarzenie towarzyszące: 

15 – 21 lipca – warsztaty site-specific “Teraz jest przestrzeń. Kiedy jesteś?” prowadzone przez Svetę Bird i Daniela Drago (Ukraina)

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegółowy program: www.polandcontactfestival.com/program/.

Wideo z 12. edycji Warsaw CI Flow: https://youtu.be/5-tz_Q-xtIo.

 

Organizator: Fundacja Artystyczna PERFORM

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Mecenat: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Partnerzy: Mazowiecki Instytut Kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Patroni medialni: TVP Kultura, RDC, E-teatr.pl, Teatralny.pl, TaniecPOLSKA.pl, TerazTeatr.pl, Miejmiejsce.com, Prestoportal.pl

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone