SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Koniec Titanica w ramach projektu Teatr Migrujący

fot. materiały prasowe

Nowy spektakl fundacji Strefa WolnoSłowa z 40 aktorami-amatorami z 15 krajów realizowany zostanie zaprezentowany 14 kwietnia o godz. 17.00 i 20.00 w Studiu Teatralnym KOŁO.

Spektakl będzie zwieńczeniem wielokulturowego warsztatu teatralnego w ramach projektu „Teatr migrujący”, który zaangażuje do wspólnej pracy twórczej aktorów-amatorów z 15 krajów, m.in. z Polski, Włoch, Maroka, Afganistanu, Somalii, Rosji, Ukrainy, Konga, Szwecji, Armenii, Macedonii, Francji, Białorusi, a poprzedza go międzynarodowa internetowa akcja tworzenia dramaturgii. W tworzeniu spektaklu biorą udział trzy organizacje partnerskie – z Włoch, Francji i Szwecji, które łączą w swojej pracy teatr i zagadnienia społeczne związane z dialogiem wielokulturowym.

Uczestnicy pod okiem włoskiego reżysera Pietra Floridii przygotują interaktywny spektakl „Koniec Titanica”, który stanie się podróżą po dzisiejszym świecie trawionym przez kryzys gospodarczy i niepokoje społeczne. „Koniec Titanica” będzie refleksją nad „końcem Europy“ – nad granicami demokracji, kryzysem ekonomicznym i perspektywami rozwoju we współczesnej Europie z punktu widzenia młodych i imigrantów. W spektaklu wykorzystane zostaną teksty inspirowane utworem H.M. Ensensberga „The sinking of the Titanic”, autorskie dialogi i monologi stworzone przez Tomasza Gromadkę, jak i fragmenty tekstów powstałe podczas interaktywnej akcji tworzenia dramaturgii on-line, która stanie się międzynarodową platformą wymiany doświadczeń i refleksji na temat wydarzeń w dzisiejszej Europie.

Poemat „The sinking of the Titanic” H.M. Enzensbergera stający się inspiracją do tworzenia spektaklu został napisany przez niemieckiego poetę i intelektualistę na Kubie i w RFN na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. To swoista opowieść o ludzkości wobec zbliżającej się katastrofy. Wydarzenia polityczne przeplatają się w tekście z metaforycznymi obrazami, utwór jest refleksją nad podziałami społecznymi, końcem określonego porządku oraz nad fenomenem inności i przenikaniem się rozmaitych kultur w budowie dzisiejszego świata.

Organizacje z Włoch, Francji i Szwecji spotkają się w Warszawie, gdzie będą goszczone w dniach 7 – 15 kwietnia 2013 roku przez fundację Strefa WolnoSłowa i gdzie w trakcie intensywnego warsztatu w Centrum Promocji Kultury na Pradze-Południe stworzą przedstawienie otwarte dla szerokiej publiczności.

 

reżyseria: Pietro Floridia

dramaturgia: Tomasz Gromadka

video: Fulvio Rifuggio

muzyka: David Ahlstrom

koordynacja projektu: Alicja Borkowska

współpraca przy prowadzeniu warsztatu: Rose-Marie Lindfors,Linda Fahssis

 

14 kwietnia 17.00 i 20.00 Studio Teatralne KOŁO

Bilety – 15 zł – rezerwacja miejsc: info@strefawolnoslowa.pl

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone