SŁUCHAJ ONLINE
MENU

CST: Kolejna odsłona Kina Tańca i cyklu „Focus na taniec”

21.03.2019 / 19.00 / Kino Tańca
Focus na taniec / HER MAGNUM OPUS
Kuratorka: Regina Lissowska-Postaremczak

***

Program Focus na taniec koncentruje się na tańcu w przestrzeniach życia prywatnego i społecznego. Prezentuje wielość perspektyw i ludzkich doświadczeń, w których taniec wykracza poza przestrzeń sztuki, stając się drogą życia, źródłem tożsamości i więzi międzyludzkich, narzędziem kształtowania rzeczywistości. Program prezentuje szerokie spektrum filmowych form, od dokumentów, przez filmy fabularne, po artystyczne eksperymenty, w selekcji uznanych i wielokrotnie nagradzanych produkcji z ostatnich lat.

Motywem przewodnim marcowego pokazu filmowego jest postać mistrza/nauczyciela, dzięki któremu taniec staje się przestrzenią spotkania, budowania relacji i przekazywania wartości, nadających kształt życiu i twórczości kolejnych pokoleń. Kuratorką cyklu jest Regina Lissowska-Postaremczak.

Zapraszamy na polską premierę niezwykłego, pełnometrażowego filmu „Her Magnum Opus”, oraz spotkanie z jego reżyserką – Martą Renzi.

W ramach wieczoru zaprezentujemy także krótkometrażowy film „Dans la cour de Vivianne Gauthier” w reżyserii Marie-Claude Fournier – dokumentalny portret charyzmatycznej, osiemdziesięcioletniej mistrzyni tańca, która dzięki swojej pracy choreograficznej i pedagogicznej stała się jedna z ikon haitańskiej kultury.

Po projekcji zapraszamy na rozmowę z Martą Renzi, reżyserką filmu Her Magnum Opus.

***

FILMY WIECZORU

“Dans la cour de Vivianne Gauthier” (In the Heart of Vivianne Gauthier)
Reż. Marie-Claude Fournier | Canada, Haiti | 2017 | 12 min.
PREMIERA POLSKA
Trailer: https://vimeo.com/223534698

“Her Magnum Opus”
Reż. Marta Renzi | USA | 2017 | 61 min.
PREMIERA POLSKA
Trailer: https://vimeo.com/216688852
Strona www: https://www.hermagnumopus.com/

MARTA RENZI
Marta Renzi jest autorką ponad dwudziestu filmów krótkometrażowych, prezentowanych na festiwalach na całym świecie, a ostatnio ukończyła swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny „Her Magnum Opus”. Nazywana przez magazyn Dancing in the Streets „nieustraszonym odkrywcą niekonwencjonalnych przestrzeni” dzięki swoim choreografiom site-specific. Renzi w latach osiemdziesiątych tworzyła filmy tańca na zlecenie telewizji publicznej. Siedmiokrotnie otrzymała stypendium twórcze NEA, rezydentka BogliascoFellow 2013 i RAW CommunitySupported Artist2014.
Jest siedmiokrotną laurearką stypendiów choreograficznych z NEA i autorką licznych choreografii realizowanych na zlecenie instytucji kultury – m.in. spektakli takich, jak „Book of Breath”, oraz filmów tańca m.in. „Plow Plant Reap”, prezentowany podczas festiwalu filmowego Dance on Camera w Lincoln Center w Nowy Jorku. Jej Project Co. wykorzystuje każdą okazję do swobodnego występów w przestrzeniach publicznych, występując w miejscach takich jak Central Park Summerstage i Jacob’sPillow.

REGINA LISSOWSKA-POSTAREMCZAK – KURATORKA
Teatrolog, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkiem Dance Films Association.

PROGRAM

“Dans la cour de Vivianne Gauthier” (In the Heart of Vivianne Gauthier)
Reż. Marie-Claude Fournier | Canada, Haiti | 2017 | 12 min.
PREMIERA POLSKA
Trailer: https://vimeo.com/223534698
Reżyseria: Marie-Claude Fournier
Scenariusz: Marie-Claude Fournier, Andrew Bigosinski
Zdjęcia: Marco Saint-Juste
Montaż: VéroniqueBarbe
Dźwięk: Dominique Frantz, Marc Tawil
Obsada: Vivianne Gauthier
Produkcja: Paula Hyppolite, Production Company Cine Services / Cine Institute (Jacmel Haiti)

«Niczego nie żałujcie» -mówi Vivianne Gauthier, siedząca w swoim „domku z piernika”, w którym mieszka od ponad osiemdziesięciu lat. Silna, energiczna, zdyscyplinowana i jedyna w swoim rodzaju, ta choreografka i nauczycielka tańca zbudowała swoje życie na swój własny sposób, stając się symboliczną postacią haitańskiej kultury. Dokumentalny film jest portretem tej uroczej kobiety, odwiedzanej w jej słynnej willi w Port-au-Prince.

“Her Magnum Opus”
Reż. Marta Renzi | USA | 2017 | 61 min.
PREMIERA POLSKA
Trailer: https://vimeo.com/216688852
Strona www: https://www.hermagnumopus.com/
Scenariusz i reżyseria: Marta Renzi
Zdjęcia: Charles Caster-Dudzick, Cari Ann Shim Sham, KalToth
Montaż: Marta Renzi
Muzyka: LevZhurbin
Dźwięk: Caleb Townsend, Heather Gross
Produkcja: And Dancers, Inc, Paul Galando
Obsada: Aileen Passloff, Arthur Aviles, Aislinn MacMaster, Andy Chapman, Blakeley White-McGuire, Tina Vasquez, Esme Boyce, Rob Sorrentino, Maya Tacon, Deborah Tacon, Amos Wolff, Lorenzo Wolff, Kate Steinberg, James Desmond, Paul Galando, Max Kumangai.

Her “Magnum Opus” to znakomity pełnometrażowy debiut fabularny wielokrotnie nagradzanej amerykańskiej reżyserki i choreografki Marty Renzi, w której twórczości tancerze zawsze byli przede wszystkim ludźmi. Film jest odą reżyserki do kreatywności i wspólnoty, w której swobodna narracja jest niemal w całości zrealizowana poprzez ruch i muzykę. Niczym postaci ze Snu nocy letniej, bohaterowie filmu wplatają się w akcję, osnutą wokół spotkania po latach i wspólnej biesiady. Przewodniczką uroczystości jest Aileen Passloff, siwowłosa i żywiołowa mistrzyni tańca, grająca wersję siebie. W gronie jej gości znajduje się oddany młodszy przyjaciel (tancerz Arthur Avilés), tancerka w ciąży, młoda para szukająca porady, a nawet książę z bajki, który wyskakuje ze sterty jesiennych liści. To pełna uroku mieszanka magicznego realizmu i improwizowanej naturalności. Film rozwija się w sielankowej scenerii – plaży, lasu, wiejskiej rezydencji, która zdaje się podtrzymywać emocjonalne więzi tej grupy, będąc dla nich źródłem inspiracji i pocieszenia.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone