SŁUCHAJ ONLINE
MENU

KINO TAŃCA / FOCUS NA TANIEC / 10 KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW TANECZNYCH

fot. mat. prasowe

W lipcowej odsłonie Kina Tańca zapraszamy na wyjątkowy program 10. krótkometrażowych filmów tanecznych, które znalazły w oficjalnej selekcji międzynarodowego konkursu Dances with Camera 2019. Są to zarówno filmy fabularne, jak i eksperymentalne, przemawiające różnorodnymi językami filmu i choreografii, wyselekcjonowane spośród najbardziej uznanych i wielokrotnie nagradzanych produkcji powstałych w ciągu ostatnich trzech lat.

Będzie to pokaz pełen zaskakujących kontrastów – nie zabraknie w nim filmów iskrzących humorem, ale też propozycji poważnych i skłaniających do refleksji, a przede wszystkim – bogactwa estetycznych i kinestetycznych doświadczeń. Pokaz realizowany we współpracy z Fundacją Edukacji Kulturalnej AdArte oraz Short Waves Festival.

11.07.2019 godz. 19:00

Miejsce: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury / ul. Elektoralna 12

Kuratorka: Regina Lissowska-Postaremczak

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner: Mazowiecki Instytut Kultury

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

WSTĘP WOLNY

Zdanie o kuratorce:

Regina Lissowska-Postaremczak, teatrolog, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkiem Dance Films Association.

 

PROGRAM:

La Volière (The Aviary) / Reż. Vincent René-Lortie / Kanada / 2017 / 14’

Dwoje kochanków spotyka się w szaleńczym tańcu. To metaforyczny, a zarazem pełen pasji obraz, przedstawiający różne odcienie miłosnej fascynacji.

 

Altera/ Reż. Baptiste Rouveure / Francja / 2018 / 11’

Altera, to inny. To inność, która byłaby ciężarem i którą odrzucamy. Co wówczas pozostaje, aby budować nasze punkty odniesienia, naszą tożsamość i nie pogrążać się w odmienności, odnajdując echa życia tylko w naszym własnym odbiciu?

 

Bailaora/ Reż. Rubin Stein / Hiszpania / 2018 / 15’

Wojna. Dziecko. Sen. “Bailaora” jest trzecim i ostatnim krótkim filmem w słynnej trylogii Rubina Steina “Luz & Oscuridad”.

 

Vanitas / Reż. Vinícius Cardoso / Brazylia / 2017 / 6’

W piekle Boscha została skazana na przyglądanie się własnemu odbiciu. Na zawsze. Potępiona przez swoją próżność, sama jest próżnością.

 

Waiting for Color/ Reż. Kosta Karakashyan / Bułgaria/USA / 2018 / 7’

Dokumentalny film taneczny, ukazujący okrutną rzeczywistość prześladowań LGBTQ+ w czeczeńskim regionie Rosji.

 

Competing for Sunlight: Ash / Reż Dagmar Dachauer / Austria / 2017 / 4’

To część serii krótkich filmów tanecznych, w której bohaterami są różne gatunki drzew i taniec, opowiadające osobliwe krótkie historie.

 

Svavar Knutur – The Hurting / Reż. Kay Otto / Niemcy / 2018 / 5’

Życie Pawła nie oszczędza. W wieku 45 lat jest szkolnym woźnym i musiał zrezygnować ze swojego marzenia o pilotowaniu samolotu.

 

Through the Supermarket in Five Easy Pieces / Reż. Anna Maria Jóakimsdóttir-Hutri / Finlandia / 2017 / 9’

Rodzina stara się przetrwać cotygodniowe zakupy spożywcze i nie rozpaść się. Czy będzie w stanie zdobyć zaopatrzenie i opuścić sklep w komplecie?

 

Time Subjectives in Objective Time / Reż. Kati Kallio / Finlandia/Rosja / 2017 / 6′

Troje tancerzy przenosi się z miejsca na miejsce w starej rosyjskiej fabryce, afirmując moment stagnacji w nieskończonym czasie.

 

Traverse/ Reż. Marlene Millar / Kanada / 2018 / 13’
Traverse wplata występ pięciu kobiet w tkaninę zbiorowego doświadczenia, ukazując połączenie tańca, ruchu i głosów, jedność doświadczenia w głębokiej, osobistej, a zarazem wspólnej podróży.

 

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

 

www.centrumsztukitanca.eu

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone