SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

„Igrzyska Lekkoatletów” już w sprzedaży

fot. mat. prasowe

Na rynku pojawiła się książka „Igrzyska Lekkoatletów”, opisująca przebieg konkurencji lekkoatletycznych podczas pierwszych nowożytnych igrzysk w 1896 roku w Atenach. Autorami książki są Daniel Grinberg oraz Adam Parczewski. To obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów igrzysk olimpijskich oraz „Królowej Sportu”.

Nowa pozycja wydawnicza traktująca o rywalizacji lekkoatletów w Atenach w 1896 roku wyszła spod ręki dwóch autorów, rozkochanych w historii sportu, a zwłaszcza „Królowej Sportu”. Daniel Grinberg, który odpowiadał za stronę merytoryczną książki był profesorem w Instytucie Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Ponadto jest członkiem Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, której przewodniczył w latach 1983-1989 oraz ATFS (Międzynarodowe Stowarzyszenie Statystyków LA). W przeszłości współtworzył wiele prac poświęconych historii lekkiej atletyki w Polsce i zestawień najlepszych wyników w tej dyscyplinie sportu. Bogaty materiał ilustracyjny w postaci zdjęć, grafik czy znaczków pocztowych o tematyce olimpijskiej to zasługa partnerującego mu, w tym projekcie, Adama Parczewskiego, z zamiłowania statystyka-analityka sportowego, współpracownika wielu instytucji, m.in.: Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Muzeum Sportu i Turystyki oraz wielu związków sportowych – PZLA, PZN, PZP czy PZKol. Adam Parczewski jest  również członkiem Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz założycielem Stowarzyszenia Polskich Statystyków Sportowych „STATPOL”.

 

Publikacja stanowi fascynującą opowieścią o lekkoatletyce sprzed 125. lat. Jest doskonałym połączeniem historii sportu olimpijskiego, statystyki lekkoatletycznej na najwyższym poziomie oraz wydobytych  z wielojęzycznych źródeł ciekawostek i anegdot – wszystko to scalone pasją i wrażliwością autorów. Obszerny materiał faktograficzny został przedstawiony w odpowiedniej wersji wizualnej – poprzez publikację mało znanych, często bardzo unikalnych zdjęć, czy znaczków pocztowych, z efektami graficznymi itp. Inspirujące są także wstawki dotyczące problemów przygotowań (treningu), przed mistrzostwami i charakterystyki „morfologiczno-funkcjonalnej” wybranych zawodników. W podobnych opracowaniach ten wątek poruszany jest nader bardzo rzadko, a jest przecież bardzo ważny dla pełnej prezentacji ewolucji zmian w obszarze szeroko pojętego treningu lekkoatletycznego.

 

Przyświecał nam cel kompleksowego podejścia do olimpijskich zmagań lekkoatletów pod koniec XIX wieku w Atenach. Prezentujemy obszerne tło polityczne i społeczne tamtych czasów, początki kształtowania się ruchu olimpijskiego oraz konkurencji lekkoatletycznych na poziomie profesjonalnym. To wszystko składa się na pełen obraz zmagań na stadionie podczas pierwszych nowożytnych igrzysk – powiedział Daniel Grinberg, autor książki.

 

 

„Igrzyska Lekkoatletów” to wyjątkowe, niepublikowane wcześniej w takiej formie dzieło, przewyższającym pod wieloma względami wszystkie inne istniejące dotychczas na rynku międzynarodowym publikacje, takie jak m. in. Die Geschichte der Olympischen Leichtathletik (1896-1984) autorstwa Ekkeharda zur Megede, która kończy się na roku 1980.

 

W opinii recenzentów tom ten jest emocjonującą podróżą w czasie do początków olimpizmu oraz kształtowania się profesjonalnego sportu.

 

Książka otwiera całą serię, w której każdy tom poświęcony będzie kolejnym igrzyskom olimpijskim widzianym z perspektywy rywalizujących lekkoatletów. Celem projektu jest przybliżenie młodym ludziom historii „Królowej Sportu” na igrzyskach oraz ocalenie wybranych faktów, osób i anegdot od całkowitego zapomnienia. To historia niezwykle pasjonująca, nieopowiedziana dotychczas w całości – dodaje Adam Parczewski, współautor książki.

 

Wydawcą książki jest Fundacja na rzecz Historii Polskiego Sportu.

 

Szczegółowe informacje dotyczące nabycia książki dostępne są pod adresem:

http://www.sportowahistoria.pl/wiadomosci/igrzyska-lekkoatletow-juz-dostepne-w-sprzedazy,4633.html .

 

***

 

Kontakt dla mediów:

Michał Hasik

Fundacja na rzecz Historii Polskiego Sportu

kom. 535 999 689

e-mail: m.hasik@sportowahistoria.pl

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone