SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Fundacja o.to.ja zaprasza na kolejne prawykonanie!

Tym razem sięgamy po współczesną operę „Do nieba” Katarzyny Brochockiej. Dzięki wsparciu Radia dla Ciebie, koncertowa prapremiera odbędzie się 30.09.2020 w Studiu Muzycznym PR im. Agnieszki Osieckiej, bez udziału publiczności, jednak dzięki internetowej transmisji live uczestniczyć w wydarzeniu będzie mógł każdy. Przedsięwzięcie sfinansowane zostało ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach dotacyjnego programu “Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury.

„Do nieba” jest operą kameralną, napisaną na podstawie sztuki Roberta Lewandowskiego pt. “Noe”. Występuje w niej pięcioro solistów (sopran, mezzosopran, tenor, baryton, bas), dwoje pianistów i dwoje perkusistów. Wśród wykonawców znajdą się znakomici śpiewacy oraz instrumentaliści, a także sama kompozytorka.

 

Choć opera napisana została w 2016 roku, to właśnie obecna sytuacja na świecie sparaliżowanym COVID-19 zdaje się być analogiczną, do tej w której znaleźli się bohaterowie dramatu. Nagła izolacja, zdezorientowanie, nieprzewidywalna przyszłość oraz krach dotychczasowego systemu wartości wymuszają redefinicję dotychczasowego paradygmatu, postrzegania siebie oraz rzeczywistości. Akcja dramatu jest umieszczona w domu handlowym, a postacie reprezentują współczesne typy społeczne: pracownica korporacji, właściciel drobnego przedsiębiorstwa, rencista polujący na promocje, uzależniony od gier komputerowych trzydziestolatek i zajęta swą urodą nastolatka.

Wszyscy bohaterowie wchodzą do windy, w której jest tylko jeden przycisk (zamknij drzwi), a telefony nie mają w niej zasięgu…
Pasażerowie stopniowo poznają się i stają się wobec siebie coraz bardziej nieufni, a wręcz agresywni. Wzajemne podejrzenia, oskarżenia, walka o władzę, wodę, czy przestrzeń wprowadzają coraz więcej napięcia.

W takiej sytuacji budzą się instynkty, których istnienia w sobie nawet nie podejrzewaliśmy. Jak przetrwać i zachować spokój oraz człowieczeństwo w nowym świecie? Opera K. Brochockiej pełni tu funkcję koanu, opowieści prowokującej

„wielkie zwątpienie”…

 

Katarzyna Brochocka  „Do nieba”

 

Olia (sopran) – Aleksandra Klimczak

Stella (mezzosopran) – Małgorzata Bartkowska

Biedronek (tenor) – Zbigniew Malak

Wolf (baryton) – Tomasz Rak

Pece (bas-baryton) – Tomasz Raff

 

Katarzyna Brochocka, Mischa Kozłowski – fortepian

Michał Niedziałek, Olga Przybył – instrumenty perkusyjne

 

Grzesiek Mart  – videostreaming

 

https://www.facebook.com/events/358923868479222/

 

30.09.2020, 21:00, Transmisja live ze Studia Muzycznego PR im. Agnieszki Osieckiej na

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone