SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Festiwal Polskiej Piosenki „KRYSZTAŁOWY KAMERTON” 2021

Powstał nowy festiwal skierowany do twórców i wykonawców utworów premierowych. Pomysłodawcą Festiwalu Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton” jest Jerzy Mamcarz, prezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, który podkreśla że w polskiej piosence, szczególnie tzw. „środka”, strona literacka utworów jest traktowana marginalnie.

Festiwal jest próbą zauważenia, że piosenka jest utworem słowno-muzycznym, zawiera słowo i muzykę. Nie jest utworem muzycznym, z przypadkowym wypełnieniem „słownym”, ale że tekst w piosence pełni  ważną rolę. Jak informuje nas dyrektor festiwalu Jerzy Mamcarz, na konkurs  wpłynęło 162 utwory premierowe. Jury Wewnętrzne ZAKR. zaprosiło  do udziału w Koncercie Konkursowym 21 wykonawców, którzy wystąpią  16 października w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe. Koncert Konkursowy oceniać będzie jury w składzie: Piotr Bakal, Krzysztof Dzikowski, Mieczysław Jurecki, Jerzy Mamcarz, Ryszard Poznakowski, Paweł Sztompke i Sławomir Wierzcholski. Jury przyzna wyróżnienia, Nagrodę Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz nagrody główne: Brązowy, Srebrny  i Złoty Kamerton oraz  Grand Prix „Kryształowy Kamerton”.  Laureaci  festiwalu wystąpią  w Koncercie Galowym, z towarzyszeniem zespołu pod kierownictwem Roberta Obcowskiego,  23 października,  w  Studio Polskiego Radia im. A. Osieckiej.

Partnerami I. Festiwalu Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton”2021 są: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stołeczna Estrada oraz SAWP. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Warto podkreślić, że nowy projekt festiwalowy spotkał się  z ogromnym zainteresowaniem środowisk twórczych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone