SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

FESTIWAL im. Tadeusza Nalepy „Lep na bluesa”

PROGRAM FESTIWALU BLUESOWEGO im. Tadeusza Nalepy „Lep na bluesa” XII edycja „Niepokonani”, 05.09 – 19.09.2020 r., Józefów.

05.09.2020 (SOBOTA) GODZ. 18:00 OTWARCIE FESTIWALU

 

I KONCERT: Zespół Bluestones – Nieformalna Grupa Muzyczna. Co prawda zespół powstał w styczniu 2017 r. (spontanicznie), ale dorobek i doświadczenie jego członków to już ponad 20 lat. To grupa przyjaciół, pasjonatów Zespołu Breakout, Miry Kubasińskiej, Tadeusza Nalepy. Zespół czteroosobowy: trzy gitary i perkusja. Zespół cyklicznie zaprasza Gości Specjalnych do wspólnego muzykowania. Na ten wieczór został zaproszony Przemek Chołody – jeden z najlepszych harmonijkarzy na rynku. Zespół zaprezentuje kilka najbardziej znanych coverów – utworów Breakout .

 

06.09.2020 (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 BLUESOWE KINO – projekt muzyczny pn. „BIAŁO – CZARNY BLUES, CZYLI TADEUSZ NALEPA I INNI  to wirtualna kontynuacja popularyzacji muzyki bluesowej i muzyki jej pokrewnej na przykładzie legendarnego mieszkańca Józefowa – Tadeusza Nalepy, zwanego również „Ojcem polskiego bluesa”, założyciela zespołu Breakout oraz historia Festiwalu Bluesowego im. Tadeusza Nalepy „Lep na Bluesa”.

Pomysłodawca i autor filmów – Zbyszek Jędrzejczyk Miejsce: Kino MUZA MOK.

 

12.09.2020 (SOBOTA)

GODZ. 18:00 II KONCERT: Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa

Skład zespołu: Sławek Wierzcholski: śpiew, harmonijka ustna; Wiesław Kryszewski: gitara; Witold Jąkalski: gitara slide; Piotr Dąbrowski: akustyczna gitara basowa, śpiew; Grzegorz Minicz: perkusja.

Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 37 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów!

Dwadzieścia wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty supportujace gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, także w USA, a nawet w Zimbabwe!

Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie ćwierćwiecza działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.

 

Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Świadczą o tym m.in. hasła w encyklopediach muzycznych, CD z serii „Złota kolekcja” wydawnictwa EMI Poland czy występ w popularnym programie „Szansa na sukces” w TVP.

Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”!

Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Mimo używania wzmacniaczy, wszyscy muzycy korzystają z instrumentów akustycznych. Dlatego grając niezwykle dynamicznie i żywiołowo, zespół gra… kulturalnie dopasowując zawsze poziom nagłośnienia do warunków akustycznych sali. W trakcie koncertu wszyscy muzycy mają okazję zaprezentować swoje umiejętności w trakcie błyskotliwych partii solowych. Zespół z łatwością nawiązuje kontakt ze słuchaczami, zyskując akceptację tych, którzy o polskim bluesie wyrażają się sceptycznie.

Na koncert Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa składają się najbardziej znane utwory oraz te z najnowszej płyty. Często już od początku koncertu słuchacze proszą o swoje ulubione numery. Dlatego nigdy na koncercie nie zabraknie takich numerów jak Szósta zero dwie, Nieznajomy przyjaciel, Ciężki dzień, Blues mieszka w Polsce, John Lee Hooker, Chory na bluesa  i wielu innych. W trakcie koncertu Sławek zachęca publiczność do aktywnego udziału: uczy „amerykańskiego” klaskania na 2 i 4, śpiewania chórków zaś kulminacją każdego koncertu jest chóralnie odśpiewany Chory na bluesa. Koncerty znakomicie sprawdzają się nawet przed publicznością, która raczej bluesa nigdy wcześniej nie słyszała, jak np. koncerty plenerowe z okazji dni miasta, festynu itp. Od kilkunastu lat, Nocna Zmiana Bluesa gra około stu koncertów rocznie! Niemal regułą jest, że każdy koncert owocuje ponownym zaproszeniem. Dlatego nie mogą narzekać na brak zainteresowania!

Nocna Zmiana Bluesa ma już trzydzieści siedem lat. Jej koncerty to wspaniałe przeżycie, duża dawka energii, radości ale też refleksji, to połączenie tych wieloletnich doświadczeń z młodzieńczą energią, którą muzykom i słuchaczom daje blues!!!

 

13.09.2020 (NIEDZIELA) GODZ. 18:00 BLUESOWE KINO „FEEL LIKE GOING HOME”, reż. Martin Scorsese.

Reżyser zaprasza w czarodziejską podróż z bluesem, która rozpoczyna się na brzegach rzeki Niger w Mali, a zaprowadzi nas na pola bawełny w Delcie Mississippi. W międzyczasie będziecie mogli Państwo obejrzeć unikatowe materiały archiwalne i nacieszyć uszy wspaniałymi kawałkami bluesowymi.

„Zawsze czułem się, jakby blues był jeszcze jednym członkiem mojej rodziny. To muzyka, za pomocą  której opowiada się historię, i ta jej cecha wydaje mi się niezwykle fascynująca.” – Martin Scorsese.

 

19.09.2020 (SOBOTA) GODZ. 18:00

III KONCERT: „Tribute to Mira Kubasińska”  w wykonaniu Natalii Sikory z zespołem: Krzysztof Dłutowski – piano, Hammond; Dariusz Samoraj – gitara; Jarosław Bączkowski – bas; Vlodi Tafel – perkusja.

Podczas koncertu wystąpi Gość Specjalny: Grzegorz Markowski przy akompaniamencie Dariusza Kozakiewicza.

 

Natalia Sikora, piosenkarka o niepowtarzalnym, mocnym głosie, zwyciężczyni II edycji The Voice of Poland, zaśpiewa przeboje Tadeusza Nalepy, wykonywane dawniej przez Mirę Kubasińską, a także autorskie kompozycje oraz przeboje Janis Joplin.
Natalia pochodzi ze Słupska i tam rozpoczęła się jej przygoda ze sceną – muzyczną i teatralną. Od 2007 r. współpracowała z pianistą i kompozytorem Piotrem Proniukiem, z którym stworzyli bluesowy projekt o nazwie Sikora Proniuk Duo. Wynikiem ich wspólnej działalności jest płyta „Absurdustra – Próba Norwida” wydana w 2011 r. Występowała w zespole metalu symfonicznego At the Lake, oraz była wokalistką zespołu Mięśnie.

W 2013 r. wygrała drugą edycję programu TVP2 The Voice of Poland. W tym samym roku za wykonanie utworu „Konie” zajęła pierwsze miejsce w konkursie SuperDebiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zdobyła również Srebrny Samowar na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze za wykonanie piosenki „Jasnyj sokol” z repertuaru zespołu Lube.

 

W 2014 r. wydała drugi, solowy album studyjny, pt. BWB Experience. W maju 2018 roku ukazał się kolejny album Natalii pt. „Tribute to Mira Kubasińska” w hołdzie dla wokalistki zespołu  Breakout, a został on nagrany z muzykami go współtworzącymi: Krzysztofem Dłutowskim, Dariuszem Kozakiewiczem oraz Winicjuszem Chróstem.

Natalia Sikora jest też absolwentką Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (2010), dzieli więc swój czas zawodowy między koncertowanie a pracę w teatrze. Obecnie jest aktorką w Teatrze Polonia w Warszawie gdzie wciela się w rolę Edith Piaf w spektaklu „Piękny Nieczuły”, a w musicalu “Huśtawka” na motywach sztuki „Dwoje na huśtawce” Williama Gibsona gra główną rolę. Spektakl prezentuje Och-Teatr w Warszawie, a premiera odbyła się w listopadzie zeszłego roku.

 

W maju 2019 roku ukazała się autorska płyta Natalii Sikory pt. „Ailatan”. Na tej płycie pośród 12 premierowych piosenek znajdują się „Ostrożnie, to moje serce” do słów Marka Gaszyńskiego, „W ogniu” Dariusza Kozakiewicza oraz „Korpo potwory” – Jacka Perkowskiego i Paco Sarra. Album został nominowany do nagrody „Fryderyk” w kategorii Blues.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

GALERIA WEJŚCIE MOK

Wystawa fotograficzna  „Nalepa, Kubasińska, Bogdan Loebl, Piotr Nalepa  i Grzegorz Markowski – niepokonane, muzyczne legendy w obiektywie”  Wystawa zbiorowa autorów: Grzegorza Muczke, Piotra Salwy, Wojciecha Manna, Zbyszka Jędrzejczyka i Jerzego Andrasiaka.

 

GALERIA RAMA MOK

„Obrazki z podróży. Miejsce i ludzie” – wystawa malarstwa Danuty Matysik inspirowanego podróżami oraz muzyką i kulturą Południa USA.

Danuta Matysik – absolwentka katowickiego liceum sztuk plastycznych oraz anglistyki na Uniwersytecie Śląskim. Miłośniczka sztuk pięknych wszelkiego rodzaju – od malarstwa po muzykę. Związana z Kwartalnikiem „Twój Blues”, dla którego pisze i tłumaczy teksty. Malarstwem zajmuje się od wielu lat, uwieczniając za jego pomocą ulotne wspomnienia z licznych podróży i scenki charakterystyczne dla odległych kultur.

 

GALERIA W PLENERZE skwer im. Św. Jana Pawła II – sobota – 05.09.2020

Wystawa zbiorów i pamiątek kolekcjonerskich „Galeria na wsi Niebrów”, która powstała z miłości i pasji do Zespołu Breakout, Miry Kubasińskiej, Tadeusza Nalepy. Będzie można na niej zobaczyć m.in. 10 wielkoformatowych fotografii Zespołu Blackout, Breakout, Miry czy Tadeusza. Zdjęcia podpisane przez autorów, niejednokrotnie również przez osoby występujące na zdjęciach.

 

KONFERANSJER: Zbyszek Jędrzejczyk

MATERIAŁY PROMOCYJNE I ZDJĘCIA: Grzegorz Muczke

WSTĘP WOLNY  na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu.

UWAGA! GRAMY BEZPIECZNIE! ZASADY UDZIAŁU W WYDARZENIACH

W związku z wdrożonymi  procedurami dotyczącymi organizacji imprez kulturalnych w czasie pandemii COVID – 19, w koncercie może wziąć udział:

– w plenerze / maksymalnie 150 osób

– na sali widowiskowej / 90 osób/obowiązują bezpłatne wejściówki.

UWAGA – w przypadku złych warunków atmosferycznych koncerty będą przeniesione na salę widowiskową. Ze względu na limit miejsc na sali obowiązują BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI, które z wyprzedzeniem można odebrać już od 01.09.2020, w tygodniu, w sekretariacie MOK, godz. 14:00 – 18:00.  Wstęp na salę widowiskową tylko w maseczkach.

WSTĘP NA KONCERTY (plener, sala) możliwy będzie po zapoznaniu się z klauzulą informacyjną i po wypełnieniu kwestionariusza zdrowia, dostępnymi na stronie www.mokjozefow.pl.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone