SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita w Warszawie

fot. mat. prasowe

Cierpisz na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna? W sobotę 2 grudnia br. w Warszawie odbędzie się otwarte spotkanie z cyklu Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita. Impreza organizowana przez Towarzystwo „J-elita” będzie okazją do wysłuchania prelekcji lekarzy oraz spotkania z innymi chorymi.

– Dni Edukacji to spotkania dla chorych i ich najbliższych, podczas których mają okazję wysłuchać prelekcji specjalistów i zapytać ich o najnowsze metody leczenia, dostępne terapie i dietę – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”, a prywatnie mama dwóch nastoletnich córek z chorobą Leśniowskiego-Crohna (ch. L-C). – Równie ważna jest możliwość kontaktu z innymi pacjentami i ich rodzinami. Takie spotkania to doskonała okazja do wymiany doświadczeń na temat radzenia sobie z chorobą i związanymi z nią problemami. Tradycyjnie też rozdajemy nasze bezpłatne poradniki.

Wydarzenia w ramach Dni Edukacji o NZJ odbywają się w największych miastach Polski. Towarzystwo „J-elita” tego samego dnia organizuje podobne imprezy w Krakowie i Białymstoku.

Podczas warszawskiego spotkania specjalista chorób wewnętrznych Magdalena Kaniewska opowie o leczeniu NZJ, dermatolog dr n med. Marta Wieczorek będzie mówiła o zmianach skórnych w chorobach przewodu pokarmowego, lekarz Monika Meglicka przedstawi nowe terapie dostępne w badaniach klinicznych w leczeniu NZJ u dzieci i dorosłych, farmaceuta Ariel Liebert omówi niebezpieczeństwa jakie czyhają na nas na aptecznych półkach, zaś gastrolog i pediatra prof. Piotr Albrecht będzie mówił o znaczeniu flory bakteryjnej jelit. Goście otrzymają także bezpłatne wydawnictwa i poradniki dla chorych i ich najbliższych.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 2 grudnia o godz. 10.30 w auli Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej przy ul. Ks. Trojdena 4 w Warszawie. Wstęp wolny.

Nieswoiste zapalenia jelit: choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroby autoimmunologiczne objawiające się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami – do 20 stolców na dobę, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Są nieuleczalne – chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne. Częste hospitalizacje niekiedy uniemożliwiają normalną aktywność zawodową lub – w przypadku dzieci i młodzieży – uczęszczanie do szkoły, a wstydliwe objawy sprawiają, że pacjenci boją się wyjść z domu. Jak szacują specjaliści, w Polsce może być nawet 100 tys. osób z NZJ, większość z nich to ludzie młodzi. Co czwarte zachorowanie przypada na dziecko.

Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiących na NZJ, jest organizacją pożytku publicznego. Organizacja liczy ponad 2 tys. członków i ma oddziały w 12 województwach. Organizuje m.in. obozy i turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik „J-elita”, poradniki, pomaga niezamożnym chorym w zakupie leków.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone