SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Czołowi polscy artyści w projekcie Muzeum w Liceum

Joanna Trzepiecińska, Maciej Stuhr, Bartłomiej Topa, Danuta Stenka, O.S.T.R. oraz inni polscy aktorzy i muzycy wezmą udział w projekcie Muzeum w Liceum, który ma przybliżyć polską sztukę młodzieży szkolnej. Patronat nad wydarzeniem objęło Radio dla Ciebie.

Projekt realizuje Fundacja Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Muzeum w Liceum to inicjatywa mająca na celu przekazanie szkołom na stałe ekspozycji edukacyjnej, składającej się z wysokiej jakości wydruków obrazów 10 najważniejszych polskich twórców, m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Witkacego, Olgi Boznańskiej czy Aleksandra Gierymskiego.

Czołówka polskiej sceny

Partnerem projektu jest Muzeum Narodowe w Krakowie. Na każdym wydruku zostanie umieszczony kod QR pozwalający za pomocą smartfona zapoznać sięz biografią danego twórcy umieszczoną online w wersji tekstowej oraz audio. Biografie zostały przygotowane w pierwszej osobie tak, jakby to sam artysta opowiadał o swoim życiu i twórczości. Pisano je w oparciu o wspomnienia, listy i pamiętniki samych artystów. Autorami tekstów są kuratorzy muzeów i historycy sztuki. Wersje audio czytają m.in. Maciej Stuhr, Joanna Trzepiecińska, Bartłomiej Topa, Danuta Stenka, raper Adam Ostrowski (znany jako O.S.T.R.) oraz wielu innych, znanych polskich aktorów i muzyków.

Muzeum w Liceum jest projektem Fundacji Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”, która prowadzi portal edukacyjny o sztuce niezlasztuka.net. W zeszłym roku przekroczył on 1,5 mln odsłon. Tak o projekcie opowiada Joanna Majewska, współzałożycielka i wiceprezes Fundacji „Niezła Sztuka”: –Obcowanie z kulturą i sztuką jest ważne dla rozwoju młodego człowieka. Pobudza jego wrażliwość i kreatywność, otwiera na świat. Niestety, w obecnym systemie edukacji poświęca się zbyt mało uwagi sztuce, przez co już w dorosłym życiu większości ludzi brakuje wiedzy, aby zrozumieć i móc zachwycać się dziełami w muzeach. Celem Muzeum w Liceum jest więc przybliżenie młodym ludziom ważnych dzieł oraz sylwetek twórców. Wierzymy w to, że angażujące treści i udział w projekcie znanych osobistości zainspirują młodzież do dalszego zgłębiania sztuki.Pierwsze nagrania zostały już zrealizowane: Maciej Stuhr brawurowo wcielił się w rolę Witkacego, Bartłomiej Topa – Tadeusza Makowskiego, a Joanna Trzepiecińska użyczyła głosu Annie Bilińskiej.

Zbiórka

W celu pozyskania finansowania na dokończenie projektu Fundacja „Niezła Sztuka” zdecydowała się na założenie zbiórki społecznej: –Mamy nadzieję, że publiczność wesprze naszą inicjatywę, dzięki czemu będziemy mogli dokończyć nagrania i przejść do kolejnego etapu – przygotowania ekspozycji dla szkół – mówi Dana Tomczyk-Dołgij, prezes Fundacji.

Więcej informacji na temat projektu oraz form wsparcia można uzyskać na stronie internetowej: www.muzeumwliceum.pl

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone