SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Cykl wykładów „Wolna Polka. Kobiety II RP” z okazji 102. rocznicy nadania Polkom praw wyborczych

fot. mat. prasowe

Listopad 1918 to nie tylko odzyskanie niepodległości. To także czas, kiedy Polki wywalczyły prawa wyborcze dla kobiet w swoim odradzającym się kraju. Jak czytamy w Archiwach Państwowych: 28 listopada 1918 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał „Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego”, ogłoszony następnie 6 grudnia 1918 r. w „Dzienniku Praw”. W myśl artykułu 1. wyborcą do Sejmu, mógł być każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat.

W 102. rocznicę tych wydarzeń Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba i Akademia Znajomych z partnerami zaprasza na serię cotygodniowych wykładów online od 25.11 do 23.12 oraz pokaz filmu ‘Siłaczki’ (2018), reż. Marta Dzido i Piotr Śliwowski, w dniach 27-30.11. Zarówno spotkania z ekspertkami, jak i bezpłatny dostęp do filmu w rocznicowy weekend mają na celu przybliżenie kobiecych postaci, które przyczyniły się do tego historycznego wydarzenia oraz innych ważnych kobiet dwudziestolecia międzywojennego, obecnie często zapomnianych i wykluczonych z powszechnie dostępnych źródeł edukacyjnych.

Projekt jest finansowany ze środków Biura Edukacji m. st. Warszawy, a autorka i koordynatorką projektu jest Kasia Szczepaniak, edukatorka i propagatorka wiedzy na temat okresu II RP, która zaprosiła szereg specjalistek, działających na rzecz postulatów naszych przodkiń w swoich dziedzinach. Będzie to zatem spora dawka ciekawej wiedzy o nietuzinkowych działaczkach, artystkach, emancypantkach i prekursorkach w wielu obszarach, pomagając nam w tym trudnym i pełnym wyzwań czasie dowiedzieć się więcej o tych przebojowych Polkach z naszej historii, a także znaleźć inspiracje do codziennych działań dzięki ich nieszablonowym, często rewolucyjnym dokonaniom.

Spotkania będą odbywać się w środy w godzinach 19.00-20.00 na platformie YouTube i będą później dostępne jako materiały edukacyjne.

Linki będą pojawiały się sukcesywnie na wydarzeniach FB:

Wolna Polka. Kobiety II RP – wykłady online

Wolna Polka. Kobiet II RP – pokaz filmu ‘Siłaczki’

Harmonogram wykładów:

25.11 Komu zawdzięczamy prawa wyborcze Polek? – Marta Dzido

2.12 Emancypacja osobista i zawodowa – Anna Kowalczyk

9.12 Gwiazdy sportu i nie tylko – Kasia Szczepaniak

16.12 Moda i prasa kobieca jako narzędzia zmian społecznych – Joanna Mruk

23.12 Artystki i projektantki swojego życia – Magda Kąkolewska

Prelegentki:

Marta Dzido – pisarka i autorka filmów, w tym „Siłaczek” (2018); nominowana do tytułu Kulturysta roku 2014 w plebiscycie Radiowej Trójki, znalazła się wśród pięciu finalistek akcji Kobiety Kobietom oraz na liście 50 Śmiałych Kobiet 2018 „Wysokich Obcasów”; nagrodzona Hollywood Eagle Documentary Award, Beyond Borders – Krzysztof Kieślowski Award – specjalną nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej; za powieść „Frajda” otrzymała w 2019 Europejską Nagrodę Literacką.

Anna Kowalczyk – dziennikarka, blogerka, felietonistka; autorka “Brakującej połowy dziejów”, pierwszej popularnonaukowej syntezy historii kobiet na ziemiach polskich od paleolitu do współczesności. Współpracuje z Wysokimi Obcasami, Przekrojem i Wirtualną Polską. Współwłaścicielka Agencji Kreatywnej FLAMINK . Feministka.

Magdalena Kąkolewska – absolwentka prawa i historii sztuki; założycielka Fundacji Art Transfer, prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii i Dyrektorka ds. Art Brandingu w ERGO Hestii, z zapałem upowszechnia ideę edukacji przez sztukę m.in. w środowiskach biznesowych, wspiera młodych polskich artystów i artystki oraz wiele uwagi poświęca sztuce kobiet, promując wiedzę o artystkach polskich i zagranicznych.

Joanna Mruk – historyczka mody i edukatorka; prowadzi wykłady i prezentacje dotyczące historii mody i ubioru oraz autorskie warsztaty dla dzieci i młodzieży; kolekcjonerka zabytkowych strojów i dodatków; autorka wielu artykułów oraz książki ‘Moda kobieca w okupowanej Polsce’; założycielka i prezeska Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz

Kasia Szczepaniak – edukatorka, instruktorka akademicka, psycholożka; związana z warszawskim Uniwersytetem SWPS, prowadzi inicjatywę Akademia Znajomych, współpracuje z wieloma organizacjami; przewodniczka warszawska, koordynatorka projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z II RP, m.in. stulecia ZASP i zadań realizowanych na Sadybie w ramach programu wieloletniego ‚Niepodległa’; autorka i koordynatorka projektu ‘Wolna Polka. Kobiety II RP’.

Partnerzy:

Fundacja Art Transfer

Stowarzyszenie GRH Bluszcz

Akademia Znajomych

Fundacja Obiektyw-na

Fundacja Współczesna Szkoła Realna

Bednarska Szkoła Realna

Fundacja Świat Ludzkich Spraw

Lunia Bonder

Opieka medialna:

Polskie Radio RDC

Damosfera

Sadyba24

Kontakt:

Kasia Szczepaniak 604 190 424, akademiaznajomych@gmail.com

Strony organizatorów:

www.facebook.com/tskmos

www.miasto-ogrod-sadyba.pl

www.facebook.com/akademiaznajomych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone