SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Archiwum Akt Nowych – prezentacja portalu edukacyjnego www.1920.gov.pl z bogatym zasobem źródeł historycznych.

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Archiwa Państwowe przygotowały szeroką propozycję opartą na przechowywanych w AP unikatowych źródłach archiwalnych. Wśród propozycji 33 Archiwów Państwowych wyróżnia się portal edukacyjny 1920.gov.pl, którego pomysłodawcą i wykonawcą jest Archiwum Akt Nowych.

Portal zaprojektowano jako kalendarium i narrację dzień po dniu dla roku 1920 ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej. Nowoczesna forma portalu ma charakter informacyjny, popularyzatorski i edukacyjny, a archiwalna i historyczna opowieść wzbogacona jest dodatkowo o treści wizualne – unikalne źródła archiwalne, niezwykłe fotografie i mapy. Wyjątkowym elementem strony będzie wirtualna galeria plakatów – ekspozycja poświęcona wojnie propagandowej, zawierająca plakaty, afisze i druki ulotne ze zbiorów Archiwum Akt Nowych i Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wszystko to uzupełnione ciekawymi artykułami, infografikami i wypowiedziami ekspertów. Strona każdego dnia będzie uzupełniana o nowe, nieznane materiały – informacje będą umieszczane na bieżąco do 11 listopada.

Portal skierowany jest do wszystkich osób, które pasjonują się historią, ale także dla tych, którzy chcą poznać historię walk na przedpolach Warszawy
i skorzystać z prezentowanych źródeł archiwalnych. Zadaniem portalu jest również promowanie idei archiwów rodzinnych. Ponadto użytkownikom portalu umożliwiono zgłaszanie swoich historii rodzinnych i prezentowania ciekawych pamiątek z wydarzeń 1919-1920.

W Archiwach Państwowych, w tym szczególnie w Archiwum Akt Nowych, przechowywany jest  bogaty materiał dokumentujący zwycięstwo w wojnie z bolszewikami, w tym sukces osiągnięty pod Warszawą w sierpniu 1920 roku. To wydarzenie, słusznie uznane za osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata, ocaliło zarówno niepodległy byt odradzającego się państwa polskiego, jak i Europy przed jarzmem bolszewickim i uformowało kolejne pokolenia Polaków. Pamięć o bohaterach roku 1920 stała się odtąd fundamentem pojmowania przez Polaków takich wartości jak: niepodległość, wolność, wspólnota, odwaga i bezkompromisowość. Portal to inicjatywa, która w godny sposób uczci to wielkie polskie zwycięstwo.

Twórcami portalu są pracownicy Archiwum Akt Nowych we współpracy
z Muzeum Plakatu (Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie). Powstał on
w ramach projektów Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dla Archiwów Państwowych dotyczących rocznicy 1920 roku i Bitwy Warszawskiej.

Radio dla Ciebie jest patronem medialnym portalu.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone