SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mirosław Czyżykiewicz: Te wiersze są poetyckim testamentem Iwaszkiewicza

Adam Opatowicz i Mirosław Czyżykiewicz w „Strefie Piosenki” opowiadali o „Muzyce wieczorem” – płycie z wierszami Jarosława Iwaszkiewicza.

Muzykę do tych wierszy skomponowałem jeszcze na studiach. Nie sądziłem, że po przeszło trzydziestu latach znajdą tak znakomitego interpretatora jak Mirek – opowiadał Adam Opatowicz.

W tych wierszach, pisanych przez bardzo już sędziwego poetę, jest bardzo dużo zgody, miłości do świata i bliskich, prostoty. Byłem tym zaskoczony i wzruszony. Pięknie słucha się tego materiału wieczorem, w samotności – dodał Mirosław Czyżykiewicz.

Mirosław Czyżykiewicz nie po raz pierwszy sięgnął po twórczość znanych poetów. Na wcześniejszych wydawnictwach barda, oprócz autorskich tekstów, usłyszeć można było wiersze Josifa Brodskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Osipa Mandelsztama, Zbigniewa Herberta czy Jonasza Kofty, najczęściej z muzyką Czyżykiewicza.

Adam Opatowicz jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Szczecinie, gdzie reżyseruje i komponuje muzykę do spektakli, od lat współpracując m.in. z Andrzejem Poniedzielskim. Reżyserował spektakle w oparciu o teksty poetów m.in. Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Jana Kaczmarka, Juliana Tuwima i Marka Grechuty.

Przy całej melancholii tej płyty – ona nie jest smutna, powoduje coś w rodzaju rozświetlenia, pogody wewnętrznej, w każdym razie chciałbym żeby tak było” – dodał jeszcze Adam Opatowicz.

Mirosław Czyżykiewicz: Te wiersze są poetyckim testamentem Iwaszkiewicza [POSŁUCHAJ]

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone