SŁUCHAJ ONLINE
MENU

MARYLA RODOWICZ – Łatwopalni

To jest jedna z ważniejszych piosenek w moim życiu – stwierdził Jacek Cygan, autor tekstu utworu „Łatwopalni”.

„Łatwopalni” to piosenka poświęcona Agnieszce Osieckiej”. Ukazała się na dwóch albumach Maryli Rodowicz „Tribute to Agnieszka Osiecka” oraz „Niebieska Maryla”.

Jacek Cygan, w dniu urodzin Agnieszki Osieckiej
(9 października), tłumaczył RDC: „Łatwopalni, to była próba dotknięcia czegoś, co było w niej najbardziej charakterystycznego. Nie przejmowała się jak trzeba żyć, tylko żyła tak, jak ta kartka papieru, która może być porwana wiatrem, może spłonąć. Coś takiego było w Agnieszce, coś niezwykłego, poetyckiego ulotnego dlatego to słowo „łatwopalni”. – opowiadał autor tekstu.

Sama artystka wypowiada się na temat tej piosenki następująco: Właściwie o Agnieszce Osieckiej nie da się opowiedzieć w jednym zdaniu, na pewno była to osoba niezwykła i wybitnie utalentowana, niepowtarzalna. Takich tekstów, jakie pisała Agnieszka, nikt już nie będzie pisał. Ona miała niesamowitą wrażliwość, była świetnym obserwatorem ludzi, zdarzeń, a jednocześnie miała niesamowity warsztat, czyli była bardzo sprawna literacko. Pisała bardzo szybko, była dowcipna, miała wszystkie potrzebne zalety – tak więc musiały powstawać takie teksty. – opowiadała Maryla – Nie było mi łatwo zaśpiewać „Łatwopalnych”, bo to było niedługo po jej śmierci. Agnieszka umarła w marcu, a piosenka powstała w czerwcu – napisał ją Jacek Cygan do muzyki Roberta Jansona. Muzyka jest tak piękna i tak liryczna… Rozumiem, że Jackowi Cyganowi nie było łatwo pisać ten tekst, zrobił to jednak bardzo subtelnie i bardzo pięknie. Ta piosenka jest lubiana, na koncertach ludzie na nią czekają.- wspominała piosenkarka.

Jacek Cygan w dniu urodzin Agnieszki Osieckiej (9 października) tłumaczył RDC: „Łatwopalni, to była próba dotknięcia czegoś, co było w niej najbardziej charakterystycznego. Nie przejmowała się jak trzeba żyć, tylko żyła tak, jak ta kartka papieru, która może być porwana wiatrem, może spłonąć. Coś takiego było w Agnieszce, coś niezwykłego, poetyckiego ulotnego dlatego to słowo „łatwopalni”. – opowiadał autor tekstu.

Posłuchaj całej wypowiedzi Jacka Cygana, aby dowiedzieć się jak powstał utwór „Łatwopalni”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone