SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jazzowo-hiphopowy projekt Jimka, Miuosza i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Pomysłodawca, organizator, a przede wszystkim producent projektu jazzowo-hiphopowego, Krzysztof Krot był Gościem Misi Furtak w Pałacu Kultury.

W projekcie udział wzięli kompozytor, związany ze światem hip hopu – Radzimir Jimek Dębski, Miłosz „Miuosh” Borycki oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic.

Pomysł na projekt

– Na koncercie Miuosha przed dwoma laty na ul. Mariackiej w Katowicach zgromadziło się około dziewięć tys. osób. Nawet nie wiedzieliśmy, że tyle osób mieści się na tej ulicy. Po koncercie stwierdziliśmy, że chcemy koncertu w innej przestrzeni z jego materiałem, a że byliśmy w Katowicach, pierwszą myślą był właśnie NOSPR. Jako że w tym czasie trwała modernizacja nowego obiektu NOSPR, pobiegłem do dyrektor Joanny Wnuk-Nazarowej. Odpowiedź pozytywną dostałem w ciągu doby, a po krótkiej rozmowie – trwała 20 sekund – oboje doszliśmy do wniosku, że jedyną osobą, która może poprowadzić ten projekt był właśnie Radzimir Dębski. Wiedzieliśmy, że pasjonuje się muzyką hip-hopową. (Jimek współpracował z Pezetem, jednym z najważniejszych raperów w Polsce, przyp.red) Jimek również długo nie zastanawiał się nad współpracą – opowiadał Krot.

Coś nowego

Jak mówił, artyści po raz pierwszy spotkali się w listopadzie ubiegłego roku. – To był okres intensywnej pracy. Obaj byli zachwyceni projektem i sama realizacją, współpracą ze sobą. Dla Jimka dodatkowym atutem było wejście do sali i praca z Orkiestrą, a Miuosh nigdy wcześniej takimi projektami się nie zajmował, to było dla niego coś nowego – wspominał. – Nigdy nie zdarzyło się, żeby hip-hop wykonywano w sali Orkiestry Narodowej, na dodatek bez użycia elektroniki. Wszystkie elementy zastąpiono akustyką, żywymi instrumentami. Pozbyliśmy się wszystkich półśrodków, oprócz nagłośnienia, bo ono zawsze musi być – dodał.

W czasie koncertu można było usłyszeć materiał z płyt Miuosha, które nota bene otrzymały status złotej płyty. Zagrano m.in. „Dowód”, „Bawełna”, „Reprezent”. Ostatnim utworem, który wykonano, był mush-up kilku powszechnie znanych i popularnych utworów hip-hopowych i r’n’b.

Oprócz Jimka, Miuosza i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia udziął wzieli Joka, Katarzyna Gołomska z zespołu Lilly Hates Roses.

Premiera płyty odbyła się 17 czerwca.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone