SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Inauguracja Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich

fot. Michał Szewczyk

Takiego wydarzenia koncertowego przy pomniku Fryderyka Chopina nie było przez ostatnie dekady. W ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu, Stołeczna Estrada – warszawska instytucja kultury, przywołuje tradycję Koncertów Chopinowskich z udziałem orkiestry.

W niedzielę 17 maja, podczas inauguracji sezonu w Łazienkach Królewskich razem z Julią Kociuban zagrała czterdziestoosobowa Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.

Pierwszy Koncert Chopinowski w Łazienkach Królewskich Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina zorganizowały 56 lat temu, rok po rekonstrukcji pomnika kompozytora zniszczonego podczas II wojny światowej. I tak w 1959 roku muzyka Fryderyka Chopina zaczęła rozbrzmiewać spod pomnika kompozytora i płynie stąd w świat do dzisiaj.

Podczas tegorocznej inauguracji w samo południe odbył się wyjątkowy koncert. W repertuarze znalazły się nie tylko utwory solowe na fortepian, ale również Koncert fortepianowy f-moll op. 21, który zabrzmiały mocą dźwięku czterdziestu instrumentów.

Do tego niecodziennego projektu Stołeczna Estrada zaprosiła młodą, 23-letnią pianistkę Julię Kociuban, która już posiada imponujący dorobek artystyczny. Jest laureatką nagród Grand Prix, pierwszych miejsc oraz nagród specjalnych wielu znaczących ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, a także stypendystką m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego „Młoda Polska”.

Marcin Nałęcz-Niesiołowski to wybitna postać zarówno na ogólnopolskiej jak i międzynarodowej scenie muzyki poważnej. Dyrektor artystyczny i dyrygent Warszawskiej Orkiestry „Filharmonia” oraz dyrygent gościnny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Pełny repertuar koncertu inauguracyjnego:
Fryderyk Chopin
Mazurki op. 59: a-moll nr 1, As-dur nr 2, fis-moll nr 3 Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Koncert fortepianowy f-moll op. 21 1. Allegro maestoso 2. Larghetto 3. Allegro vivace

W recitalu o godzinie 16.00 usłyszeliśmy Michała Drewnowskiego, który od lat podbija sceny koncertowe na całym świecie. 1

Niedzielne recitale odbywać się będą w każdą niedzielę do końca września o godzinie 12 i 16.
23 sierpnia publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję usłyszeć Adama Mikołaja Goździewskiego – jednego z uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który w październiku odbędzie się w Warszawie.

Organizatorzy: Stołeczna Estrada, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Mecenas 56. sezonu Koncertów Chopinowskich: PKN ORLEN
Patroni medialni: Radio RDC, Gazeta Wyborcza, wyborcza.pl, Co Jest Grane, Metro, metrowarszawa.pl

17 maja 2015 – Koncert Inauguracyjny, godz. 12.00

Wystąpili: Julia Kociuban oraz Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.

W programie:

Fryderyk Chopin

– Mazurki op. 59: a-moll nr 1, As-dur nr 2, fis-moll nr 3
– Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
– Koncert fortepianowy f-moll op. 21
1. Allegro maestoso
2. Larghetto
3. Allegro vivace

godz. 12.00 – JULIA KOCIUBAN

Urodzona w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat pod kierunkiem Olgi Łazarskiej. Była studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Piotra Palecznego. Obecnie studiuje na Universitat Mozarteum w Salzburgu w klasie wybitnego pianisty i pedagoga prof. Pavla Gililova. Posiada jak na swój młody wiek imponujący dorobek artystyczny.

Jest laureatką nagród Grand Prix, pierwszych miejsc oraz nagród specjalnych w wielu znaczących ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, a także stypendystką m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego „Młoda Polska”.

Na rozwój jej artystycznej osobowości mieli wpływ wybitni pedagodzy z całego świata m.in.: Mikhail Voskresensky, Wiktor Mierżanow, Ivan Monighetti, Gerard Wyss, Jean-Claude Pennetier, Andrzej Jasiński, Joaquin Soriano, Katarzyna Popowa-Zydroń, Jacque Rouvier, Thomas Ungar, Klaus Hellwig.

Koncertowała w salach koncertowych w całej Europie (m.in. Konzerthaus w Berlinie), Północnej Ameryce oraz Azji, była zapraszana na najbardziej prestiżowe międzynarodowe festiwale muzyczne m.in. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny La Roque d’Antheron, Festiwal Pianistyczny Young Euro Classic w Berlinie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie oraz na Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju.

Występuje jako solistka, kameralistka oraz z towarzyszeniem różnych orkiestr kameralnych i symfonicznych w Polsce i poza jej granicami. Współpracowała m.in. z: Jerzym Maksymiukiem, Hansem Graf, Nemme Järvi, Kristjanem Järvi, Tadeuszem Wojciechowskim, Marcinem Nałęcz – Niesiołowskim, Michałem Dworzyńskim, Nicolasem Krauze, Łukaszem Borowiczem, Jerzym Salwarowskim, Rolandem Bader, Maciejem Tworkiem, Eri Klasem, Michałem Nesterowiczem, Moniką Wolińską, Massimiliano Caldi, Pawłem Przytockim i Jerzym Swobodą.

Jej nagrania wielokrotnie były wykorzystywane przez Program 2 Polskiego Radia, Telewizję Polską oraz Francuskie Radio „France musique”.

MARCIN NAŁĘCZ-NIESIOŁOWSKI

Urodzony w 1972 roku w Gdyni. W roku 1996 z wyróżnieniem ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno – operowej prof. Bogusława Madeya.

Od stycznia 1997 do kwietnia 2011 roku pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Białostockiej, a następnie, od 2005 roku, Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową współpracując z orkiestrami filharmonicznymi w kraju. Występuje także na wielu estradach świata – w USA, Wielkiej Brytanii, Korei, Meksyku, Maroku, Hiszpanii, Estonii, Finlandii, Litwie, Łotwie, Ukrainie, Rosji, Białorusi, Niemczech, Szwecji, Francji, Belgii
i Portugalii. Jest także dyrektorem artystycznym i dyrygentem Warszawskiej Orkiestry „Filharmonia” oraz dyrygentem gościnnym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Wraz z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej zrealizował liczne tournée zagraniczne. W sierpniu 2005 roku z pianistą Stanisławem Drzewieckim wystąpił w Parlamencie Europejskim w Brukseli w koncercie inaugurującym obchody 25-tej rocznicy powstania „Solidarności”. W czerwcu 2006 roku poprowadził wykonanie „Jutrzni” Krzysztofa Pendereckiego w Smolnym Soborze w Sankt Petersburgu z udziałem solistów i chórów rosyjskich. W 2009 roku wystąpił w Berwald Halle w Sztokholmie i siedzibie Orkiestry Symfonicznej w Goeteborgu. W grudniu 2009 roku Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod jego batutą zagrała koncerty w Wielkiej Brytanii, gdzie w ramach obchodów Roku Polskiego „Polska ! Year”, wystąpiła w londyńskiej Cadogan Hall, a także w Royal College of Music.

Artysta często włącza do swoich programów koncertowych utwory polskich kompozytorów, w tym dzieła twórców mniej znanych, tworzących na emigracji. Jego nagrania dzieł Aleksandra Tansmana i Zygmunta Stojowskiego spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem w kraju (nominacje do Fryderyka) i za granicą (płyta z utworami Stojowskiego w lutym 2009 otrzymała prestiżową nagrodę Editor’s Choice Gramophone). W kwietniu 2012 otrzymał nagrodę Fryderyk za album z dziełami Ignacego Jana Paderewskiego.

Marcin Nałęcz-Niesiołowski posiada bogaty dorobek fonograficzny. Dokonał też szeregu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz muzyki filmowej (m.in. M. Zielińskiego, W. Pawlika, J.A.P. Kaczmarka). Drugim torem jego zainteresowań i działalności artystycznej jest śpiew solowy, który ukończył w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem prof. Leonarda Andrzeja Mroza.

Artysta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień – otrzymał m.in. nagrodę Ministra Kultury „Ad Astra” ufundowaną dla młodych, utalentowanych twórców kultury (2001), Srebrny Krzyż Zasługi za wkład do rozwoju kultury narodowej i osiągnięcia w pracy zawodowej (2004) oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006).

W 2007 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskał stopień doktora nauk muzycznych, a następnie w 2010 roku doktora habilitowanego. Od października 2012 rozpoczął pracę na stanowisku profesora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prowadząc klasę dyrygentury symfoniczno – operowej.

W listopadzie 2014 roku poprowadził premierowe przedstawienie baletu „Rok 1914” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a w lutym 2015 roku premierę „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego w Operze Wrocławskiej.

Godz. 16.00 MICHAŁ DREWNOWSKI

Urodzony w 1977 roku w Warszawie. Pierwsze lekcje fortepianu rozpoczął w wieku 8 lat we Włoszech gdzie mieszkał z rodziną. Edukacje muzyczną rozpoczął po powrocie do Polski w wieku 14 lat w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, gdzie uczył się pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalli i prof. Ewy Pobłockiej. W 2001 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi a w 2005 roku ukończył Konserwatorium Muzyczne w Genewie w klasie fortepianu Dominique Merlet i Pascala Devoyon. Brał również udział w wielu mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez wybitnych pianistów: Naum Shtarkmann, Miłosz Magin, Fou T’soung, Rudolf Kehrer i Eugen Indjic.

Michał Drewnowski jest laureatem nagrody specjalnej na I Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi (1996 r.), I nagrody na XIII Konkursie Muzyki Kameralnej im. G. Bacewicz w Łodzi (1998 r.), XXXII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1998 r.), II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Masin w Sangemini we Włoszech (2000 r.), II Nagrody na Konkursie Pianistycznym A.GI.MUS. w Rzymie (2005 r.)

Koncertuje jako solista i kameralista w Polsce, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Luksemburgu, Belgii, Bułgarii, Anglii, Austrii, Czechach, Finlandii, Danii i w Niemczech. Występował z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, pod batutą m.in. : Tadeusza Kozłowskiego, Rubena Silvy, ,Vladimira Kiradjeva i Stanislava Ousheva. Do ważniejszych występów można zaliczyć koncerty na festiwalach: Passage w Warszawie, Salon of the Arts w Sofii, Festival Musicale di Norcia (Włochy), Varna Summer Festival (Bułgaria), Krakowska Wiosna Muzyczna, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Chopinowski w Genewie, Keminklavier w Kemi (Finlandia).

Występował w takich salach koncertowych jak Sala Bulgaria w Sofii, Gianicolo w Rzymie, Steinway Kammersal w Kopenhadze, Wigmore Hall w Londynie czy Palau de la Musica Catalana w Barcelonie. W latach 2000- 2002 występował w Teatrze Nowym w Warszawie jako aktor-pianista w przedstawieniu Adama Hanuszkiewicza ‘Chopin, jego życie, jego miłość, jego muzyka…’ w roli Fryderyka Chopina.

Dyskografia Michała Drewnowskiego obejmuje nagranie dla wytwórni fonograficznej GEGA NEW z muzyką na 2 fortepiany i perkusję (Voland Quartet), dla wytworni DUX płytę duetu fortepianowego Doppio Espresso z muzyką kompozytorów amerykańskich i latynoamerykańskich (L. Bernstein, A. Piazzola, P. Ziegler i J. Bragato) płytę z utworami fortepianowymi współczesnego kompozytora szwajcarskiego Dominique Loup oraz dla PRO ART utwory na fortepian i orkiestrę Tadeusza Trojanowskiego. Pianista ponadto propaguje mało znaną i całkiem zapomnianą muzykę polskich kompozytorów, m. in. takich jak: Ludwik Grossmann, Jadwiga Sarnecka, Stefan Kisielewski, Tadeusz Majerski. Michał Drewnowski jest współzałożycielem Radiowej Filharmonii New Art i od 2009 roku jej dyrektorem artystycznym. Obecnie jest adiunktem w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi

W programie:

Fryderyk Chopin

– Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22
– Scherzo b-moll op.31
– Scherzo cis-moll op.39
– 4 mazurki op.33
1. gis-moll nr 1
2. C-dur nr 2
3. D-dur nr 3
4. h-moll nr 4
– Polonez As-dur op.53

Więcej informacji na temat 56. SEZONU KONCERTÓW CHOPINOWSKICH znajdą Państwo na stronie www.estrada.com.pl

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone