SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kalendarium Powstania Warszawskiego

4 sierpnia

fot. RDC

4 sierpnia 1944, piątek. Wschód słońca 5:16, zachód 20:39, księżyc w pełni, średnia temperatura powietrza 17°C, lokalne deszcze, pochmurno, wieczorem przejaśnienia.

O świcie powstańcy opuszczają po trudnych i zaciętych walkach budynek PAST-y. Sztab Komendy Okręgu AK przenosi się ze zburzonego hotelu „Victoria” do gmachu PKO na rogu Świętokrzyskiej i Jasnej. Oddziały kpt. Józefa Krzyczkowskiego „Szymona” przegrupowują się w rejonie Izabelina, Sierakowa i Truskawia. Na Żoliborzu nastąpiło umocnienie pozycji powstańczych, będących w stałej styczności bojowej z wrogiem.

Oddziały AK opanowują teren pomiędzy pl. Wilsona i pl. Inwalidów oraz Alei Wojska Polskiego. Oddziały „Radosława” nacierają na getto – niestety bez sukcesu. W Śródmieściu powstańcy przeprowadzają udany atak na „Soldatenheim” w gimnazjum imienia Królowej Jadwigi. W okolicach pl. Narutowicza zdobyto czołg.

Śmierć Baczyńskiego

Tego dnia, po południu, przed pałacem Blanka na placu Teatralnym ginie w walce jeden z najwybitniejszych polskich poetów, żołnierz batalionu „Parasol” – Krzysztof Kamil Baczyński. Baczyński zginął około godziny 16 z kuli wystrzelonej przez strzelca wyborowego, który był prawdopodobnie ulokowany w gmachu Teatru Wielkiego.

Heinrich Himmler przysyłał odsiecz pod dowództwem gen. Heinza Reinefartha i dowódcy brygady SS Oskara Dirlewangera. Z Okęcia na Ochotę przeszła brygada RONA rozpoczynając okrutne mordy, gwałty, grabieże i podpalenia. Opór niewielkich powstańczych oddziałów. Wypędzona ludność trzymana była na terenie tzw. Zieleniaka przy Grójeckiej 95 w dramatycznych warunkach. Z kolei na Mokotowie Niemcy zamordowali granatami ok. 200 osób w rejonie ul. Olesińskiej.

Niemcy bezskutecznie starają się odzyskać zdobyty poprzedniego dnia przez oddział porucznika Zbigniewa Bryma „Zdunina” Dworzec Pocztowy u zbiegu Żelaznej i Alei Jerozolimskich. Przypuszczają też atak na Plac Zamkowy i ruiny Zamku Królewskiego. Czołgi niemieckie wspierane przez lotnictwo, kontynuowały natarcie wzdłuż ulic Wolskiej i Górczewskiej.

„Oszczędzać amunicję”

Komenda Główna AK wydaje rozkaz o oszczędzaniu amunicji. Faktycznie rozkaz ten kończy okres ofensywy. Na Pradze powstańcy powracają do konspiracji. Z kolei „Biuletyn Informacyjny” pisał: „Uwaga na telefony. Nieliczne aparaty są, czynne. Należy używać ich z największa ostrożnością. Niemry siedzą jeszcze w centrali i mogą stosować częściowo podsłuch. Stwierdzono wypadki prowokacji: ludzi telefonicznie wzywano na punkty, gdzie Niemcy otwierali do nich ogień”.

W nocy z 4 na 5 sierpnia samoloty alianckie dokonają zrzutów broni i amunicji. Zasobniki spadają na teren Woli, Śródmieścia i Starego Miasta. Niemieckie samoloty zarzucają ulotki wzywające ludność do opuszczenia miasta. Ultimatum pozostaje bez echa.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone