SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kalendarium Powstania Warszawskiego

2 sierpnia

fot. RDC

2 sierpnia 1944, środa. Wschód słońca: 5:13, zachód słońca: 20:42, średnia temperatura 18°C, opady deszczu, pochmurno.

Pierwsza noc od rozpoczęcia Powstania Warszawskiego nie była łatwa. W kilkanaście godzin od rozpoczęcia zrywu doszło do wielu starć. Nie wszystkie zakończyły się sukcesami, ale za taki z pewnością trzeba uznać akcję Batalionu „Kiliński”, który zdobył budynek „Prudentiala”. Na jego dachu Powstańcy zawiesili biało-czerwoną flagę.

Okupantów wyparto też z hotelu Astoria przy Chmielnej i centrali telefonicznej na Tłomackiem. Po ciężkich szturmach batalion „Kiliński zdobył w końcu ważny punkt oporu – Pocztę Główną przy pl. Napoleona i budynek Arbaitsamtu na pl. Małachowskiego.

Z kolei oddziały „Radosława” zdobyły dwa czołgi, a batalion „Miotła” – fabrykę Monopolu Tytoniowego przy ul. Dzielnej. Natomiast w Śródmieściu – powstańcy przejęli działo pancerne.

Odwrót na Mokotowie

W nocy z 1 na 2 sierpnia ppłk Mieczysław Sokołowski „Grzymała” wyprowadził walczących z Ochoty do pobliskich lasów. O poranku – część z nich stoczyła walkę pod Pęcicami. Zginęło 31 powstańców, 60 zostało pojmanych, a następnie rozstrzelanych. Noc na Mokotowie także stała pod znakiem odwrotu. V Obwód schronił się w Lesie Kabackim. Pozostałe oddziały przezwyciężyły kryzys pierwszych godzin walki i opanowały południową część dzielnicy. O świcie 2 sierpnia przeprowadziły nieudany atak na lotnisko Bielany. Już o 9.00 działała radiostacja w fabryce Kamlera.

Ten dzień zapamiętany zostanie jednak za jeden – szczególny sukces: Powstańcy w brawurowy sposób opanowali Stare Miasto i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. Wytwórnia była prawdziwą twierdzą Niemców, ale grube mury w końcu musiały ulec naporowi.

Depesze do Londynu

Tymczasem Komenda Główna AK wysłała szereg depesz do Londynu, donosząc o ciężkiej walce. Apelowała o pilną pomoc. Cieniem na sukcesy Powstańców kładły się dowody ludobójstwa. Niemcy na rozkaz Hitlera rozpoczęli eksterminację cywilów. 2 sierpnia 1944 roku rozstrzelali około 600 Polaków przetrzymywanych w więzieniu na Rakowieckiej oraz kilkadziesiąt osób w tym duchownych w domu Jezuitów.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone