SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kalendarium Powstania Warszawskiego

14 sierpnia

14 sierpnia 1944, poniedziałek. Wschód słońca 5:33, zachód 20:20, średnia temperatura powietrza 17°C, pochmurno z przejaśnieniami.

Na Starym Mieście, w obronie Pałacu Blanka, Miodowej i Senatorskiej, powstańcy niszczą trzy czołgi niemieckie. Generał Tadeusz Komorowski „Bór” wydaje rozkaz marszu na odsiecz stolicy wszystkim dobrze uzbrojonym oddziałom partyzanckim AK spoza Warszawy. Powstańcom poddaje się placówka niemiecka w domu przy Alejach Jerozolimskich 32, obsadzona przez wcielonych do Wehrmachtu rodaków z Bydgoszczy.

Trwają niemieckie ataki na Starówkę od Leszna przez Tłomackie w kierunku Bielańskiej. Niemcom atakującym z zajezdni tramwajowej na Sierakowskiej udaje się wbić „klin” między zgrupowania „Radosława” i „Leśnika”. Trwa zacięta walka o barykadę i budynek PAST-y. Około południa nieprzyjaciel atakuje Muranów, uderzając od strony Fortu Traugutta, Dworca Gdańskiego i Stawek w kierunku Zajezdni Tramwajowej przy ul. Sierakowskiej.

Transporter „Jaś”

Pod wieczór oddziałom mjr. Gustawa Billewicza „Sosny” i kpt. Stefana Kaniewskiego „Nałęcza” udaje się wyprzeć Niemców z utraconych pozycji. Na ul. Bartoszewicza na Powiślu żołnierze „Krybara” zdobywają transporter opancerzony. W środku znajdują trzy karabiny maszynowe i duży zapas amunicji. Powstańcy nazywają go „Jaś”. Po śmierci dowódcy – na jego cześć – zmieniają nazwę na „Szary Wilk”. Żołnierze batalionu „Kiliński” biorą do niewoli 17 żołnierzy z 4. batalionu grenadierów wschodniopruskich. Jeńcy zeznają, że ich kompania poniosła 50 procent strat w walkach w Warszawie.

Tego dnia hitlerowcy odcinają miasto od bieżącej wody. Przestają działać wodociągi przy ul. Koszykowej. Rozpoczyna się dramatyczna ewakuacja Szpitala Maltańskiego z ul. Senatorskiej do Śródmieścia.

„Do Polek Walczącej Warszawy” przez radio przemawia generałowa Helena Sikorska: „Ślubujemy Wam w imię wszystkiego, co Wam i nam drogie, że gdy Bóg pozwoli wrócić (…), Wy nam wskazywać będziecie drogę, bowiem Wy urosłyście ponad inne Polki”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone