SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kalendarium Powstania Warszawskiego

13 sierpnia

13 sierpnia 1944, niedziela. Wschód słońca 5:31, zachód 20:22, średnia temperatura powietrza 20°C, pochmurno.

Trwa ofensywa na starówkę. Blisko 10-tysięczny korpus nieprzyjacielski, wyposażony w ciężką broń, czołgi i wspierany samolotami, otrzymał rozkaz szybkiej likwidacji tego kotła. Z Wybrzeża Gdańskiego hitlerowcy atakują ulicę Boleść. Z Dworca Gdańskiego – Bonifraterską, od strony ul. Dzikiej – Stawki i Pokorną. Z ruin getta uderzają na ul. Nalewki i Ogród Krasińskich, z pl. Teatralnego na Ratusz. Po kilkugodzinnej walce oddziały powstańcze ponoszą dotkliwe straty. Powstrzymują nieprzyjaciela, tracą jednak ostatecznie Stawki. Wycofują się z ul. Rymarskiej. Z chwilą ostatecznego upadku Stawek zamyka się pierścień wojsk niemieckich wokół Starego Miasta.

Po południu żołnierze batalionu „Gustaw” wprowadzają w ulicę Podwale porzucony niemiecki pojazd specjalny SdKfz 301 Ausf. C Schwere Ladungsträger B-IV. Nie wiedzą, że jest to pułapka wypełniona materiałem wybuchowym. O godzinie 19.00 na ul. Kilińskiego pojazd eksploduje, powodując masakrę wśród powstańców i ludności cywilnej. Ginie ponad 300 osób, wśród nich wielu żołnierzy (m.in. Zawiszak Michał Woynicz-Sianożęcki, Michał Światopełk-Mirski) i osób cywilnych (m.in. aktor dramatyczny Józef Orwid). Ranny jest gen. Tadeusz Bór-Komorowski znajdujący się w tym czasie w pałacu Raczyńskich.

Upadek natarcia Śródmieścia

Ok. godz. 20.00 rusza natarcie oddziałów śródmiejskich. Celem jest odzyskanie połączenia między Śródmieściem a Starówką. Około godz. 1.00 natarcie upada w rejonie Hal Mirowskich. W nocy z 13 na 14 oddziały pułku „Baszta” nacierają z Mokotowa w kierunku Śródmieścia. Atak załamuje się pod silnym ogniem nieprzyjaciela. Powstańcy ponoszą dotkliwe straty. Nie udaje się opanować koszar SS, mieszczących się w szkole na rogu Kazimierzowskiej i Narbutta, ani tzw. Domu Wedla na rogu Puławskiej i Madalińskiego.

W parku Skaryszewskim rozbija się jeden z brytyjskich samolotów typu „Halifax” dokonujących zrzutu. Ginie sześciu członków załogi. Jeden z alianckich samolotów zrzuca wieniec z napisem „From the British solidiers to our fighting comrades of the Polish Army – od brytyjskich żołnierzy dla walczących towarzyszy polskiej armii.

Kronika

W kinie „Palladium” przy ul. Złotej, przy pełnej sali, odbywa się pierwszy pokaz powstańczej kroniki filmowej.

Z przemówienia następcy Prezydenta Rzeczypospolitej Tomasza Arciszewskiego, nadanego w Polskim Radiu z Londynu: „Walczycie o niepodległość Polski, a naszym zadaniem tutaj jest stać nieugięcie na straży, aby ta walka nie była beznadziejna, ażeby ci, którzy umierają, umierali z tą wiarą, że Polska będzie wolna i szczęśliwa, i ażeby demokracja światowa znała Waszą walkę i Wasze poświęcenie”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone