SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Kalendarium Powstania Warszawskiego

1 sierpnia

fot. RDC

1 sierpnia 1944, wtorek. Wschód słońca 5:11, zachód 20:44, średnia temperatura powietrza 18°C, zachmurzenie duże.

Na zegarach godzina 7:00 – kluczowa dla Powstania Warszawskiego. Dlaczego? Bo 1 sierpnia 1944 roku dokładnie o godzinie siódmej łączniczki alarmowe otrzymały rozkaz Komendanta Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej płk. Antoniego Chruściela „Montera” o ustaleniu Godziny „W” na 17.00. – Alarm – do rąk własnych Komendantom Obwodów (…). Nakazuję W dnia 1.8. godzina 17. Adres m.p. Okręgu: Jasna nr 22 m. 20 czynny od godziny W. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować – rozkazywał komendant warszawskiego Okręgu AK.

„Żołnierze Stolicy! Wydałem dziś upragniony przez Was rozkaz do jawnej walki z odwiecznym wrogiem Polski, najeźdźcą niemieckim. Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by Ojczyźnie przywrócić Wolność i wymierzyć zbrodniarzom niemieckim przykładną karę za terror i zbrodnie dokonane na ziemiach Polski. Warszawa, 1.VIII-1944 r. Dowódca Armii Krajowej BÓR” – napisał dowódca AK generał Tadeusz Bór-Komorowski.

Walki przed godziną „W”

Do walki przystąpiło ok. 30 tys. żołnierzy. Tylko co dziesiąty z nich miał broń. To mieszkańcy Śródmieścia, Żoliborza, Woli, Ochoty, Mokotowa, Pragi, Okęcia. Stanęli przeciwko 20 tysiącom w pełni uzbrojonych hitlerowskich żołnierzy, wspieranych artylerią i lotnictwem. W niektórych dzielnicach walki rozpoczęły się jeszcze przed Godziną „W” – najwcześniej na Żoliborzu, ok. 14.00. O 16.00 Polacy zaczęli walki w fabryce Kamlera na Woli i zaczęli odbijać kwaterę Komendy Głównej AK w Śródmieściu.

Batalion „Kiliński” zdobył najwyższy budynek mieszkalny, czyli „Prudential”, chwilę później na jego dachu zawisła biało-czerwona flaga. W pierwszym szturmie nie zdołano jednak zdobyć najważniejszych miejsc: mostów, stacji telefonicznych, lotnisk czy koszar. Nie wykorzystano głównego atutu AK: zaskoczenia. Niemcy już o godz. 16:00 wiedzieli o mającym nastąpić wybuchu powstania – dlatego postawili podległe im warszawskie jednostki Wehrmachtu i SS w stan pełnej gotowości. Kilka obiektów – w tym PAST-ę przy ul. Zielnej – wzmocniono w ostatniej chwili. Wieczorem zaczyna padać deszcz. Warszawiacy zaczynają budować barykady. Kiedy wiadomość o powstaniu dociera do Hitlera, ten wydaje rozkaz zrównania Warszawy z ziemią i wymordowania wszystkich jej mieszkańców.

Największa tego typu akcja

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od rozpoczęcia wojny.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone