SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Żyrardów. Generał Fieldorf-Nil może zostać patronem skweru

Urząd Miasta Żyrardów/fot. zyrardow.pl

Generał August Emil Fieldorf-Nil ma wrócić na ulice Żyrardowa. W ubiegłym tygodniu decyzję o usunięciu jego imienia przegłosowali radni Platformy Obywatelskiej, na wniosek grupy ponad 500 mieszkańców. Teraz, ci sami radni wnioskują o to, aby Fieldorf-Nil pojawił się w innym miejscu.

Generał Nil ma wrócić na nowy, żyrardowski skwer – zdaniem radnych – reprezentacyjny, przy dworcu PKP, przy ulicy Partyzantów. Może to być też rejon tak zwanej Okrzejówki przy ulicy Wyspiańskiego. We wniosku czytamy, że „radni chcą oddać cześć wielkiemu Polakowi i patriocie”. Pod wnioskiem podpisał się przewodniczących klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Grzegorz Obłękowski.

Zmiana nazwy ulicy

Radni Żyrardowa 28 października przegłosowali zmianę nazwy ulicy Augusta Emila Fieldorfa-Nila na Jedności Robotniczej. Wniosek o zmianę złożył Obywatelski Komitet Uchwałodawczy, który zebrał w tej sprawie 521 podpisów mieszkańców. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, przeciwko było 6. Decyzję skrytykował Instytut Pamięci Narodowej oraz przedstawiciele rządu i prezydenta.

Co ciekawe, wynik głosowania to powrót do poprzedniej nazwy, zmienionej dwa i pół roku temu w ramach dekomunizacji.

„Nil”

Gen. August Emil Fieldorf, ps. „Nil” walczył w Legionach Polskich, w wojnie polsko-bolszewickiej i wojnie obronnej 1939 r. W czasach okupacji niemieckiej był organizatorem i dowódcą Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej oraz zastępcą Komendanta Głównego AK. W 1945 r. aresztowali go komuniści – został wywieziony do obozu pracy na Uralu. W 1952 r., w sfingowanym procesie został skazany na śmierć. Zamordowano go 24 lutego 1953 r. Pośmiertnie odznaczono go Orderem Orła Białego.

Czytaj też:

Żyrardów. Radni zdecydowali: ulica Fieldorfa-Nila zmieniona na ul. Jedności Robotniczej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone