SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Zwiedzanie Powązek w Warszawie z aplikacją. Pomoże odnaleźć groby

fot. Renata Kaznowska/Twitter

Powstała aplikacja na telefon, która ma ułatwić zwiedzanie Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Jej premierę zaplanowano na 29 października. Nasz reporter sprawdził już, co dokładnie się w niej znajdzie.

Podstawą będzie wyszukiwarka każdego z blisko 70 tys. grobów – mówi Karol Gądzik z Fundacji Stare Powązki. – Wyszukiwać będzie można na podstawie imienia, nazwiska, daty śmierci czy numeru grobu, rzędu lub kwatery. Będzie też można odnaleźć daną osobę na podstawie na przykład wykonywanej za życia profesji – tłumaczy Karol Gądzik z Fundacji Stare Powązki.

Zwiedzanie z aplikacją pozwoli między innymi na odkrycie interesujących spacerów tematycznych.

Początkowo mamy 20 takich szlaków. Na przykład „Kto ratuje jedno życie” to szlak osób, które w czasie drugiej wojny światowej poświęcały swoje życie, żeby ratować Żydów. Jest też szlak śladem osób z epoki napoleońskiej – mówi Gądzik.

Przewodnik audio

Do każdego spaceru będzie dołączony opis i nagranie. – Osoba, która będzie szła danym szlakiem, znajdzie w aplikacji krótki biogram osoby, która spoczywa w danym miejscu. Będzie też wersja audio dla osób z dysfunkcją wzroku  – dodaje Gądzik.

Po wybraniu naszego celu poprowadzi nas nawigacja. – Pokaże się mapka i będą tam zaznaczone punkty. To ułoży nam spójny schemat zwiedzania, żeby podczas spaceru zachowana była kolejność grobów na danej trasie – wyjaśnia Gądzik.

Łatwo znajdziemy grób

Podczas kwesty często spotykamy się z pytaniami, jak trafić do wybranego grobu – mówi Jerzy Kisielewski z Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, który w Radiu dla Ciebie współprowadzi audycję „Co słychać?”. – Stąd te planiki, które robiliśmy. Nie sposób zapamiętać wszystkich grobów. Przygotowaliśmy listę osób, które odeszły w ubiegłym roku – podkreśla.

Ma to być kompleksowy przewodniki. – W aplikacji znajdziecie państwo bardzo wiele informacji. Oprócz zinwentaryzowanych wszystkich grobów na terenie Starych Powązek, do których będzie można dojść, są również ścieżki edukacyjne. Objęliśmy nimi około 200 grobów. – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Pomoc konserwatora zabytków

Twórcy aplikacji wykorzystali bazę Stołecznego Konserwatora Zabytków. – Przez ostatnie 10 lat nasze zespoły skrupulatnie opisywały po kolei każdy grób – zauważa konserwator Michał Krasucki.  – Zinwentaryzowane zostały wszystkie kwatery, nie tylko historyczne, zabytkowe, ale również świeże pochówki. To potężny teren ponad 40 hektarów – dodaje.

Aplikacja będzie dostępna na urządzenia z Androidem i iOS. Jej premiera tuż przed świętami – 29 października. Ma być również cały czas rozwijana. Miasto nie wyklucza stworzenia podobnych rozwiązań dla kolejnych cmentarzy, m.in. ewangelicko-augsuburskiego czy żydowskiego na Woli.

W tym roku podczas kwesty w dniach odwiedzania grobów z okazji Wszystkich Świętych i Zaduszek na cmentarzu będzie także dostępna mapka nekropolii w formie drukowanej ulotki. Na planie cmentarza z numerami kwater zaznaczona będzie lokalizacja pomników nagrobnych wyremontowanych z dotacji miasta w 2021 roku oraz ich zdjęcia.

Stare Powązki – Pomnik Historii

Cmentarz na Powązkach ufundowano w 1790 roku. Z biegiem lat stał się miejscem grzebania zamożniejszych i zasłużonych mieszkańców Warszawy. Początkowo nekropolia zajmowała 2,6 ha. Była wielokrotnie powiększana. Obecnie ma powierzchnię 44 ha. Na cmentarzu zostało pochowanych milion osób. Są tu groby wybitnych pisarzy, poetów, uczonych, artystów, lekarzy, prawników, polityków, sportowców, duchownych, przedsiębiorców i  działaczy społecznych.

Z myślą o  znamienitych postaciach w 1925 r. utworzono Aleję Zasłużonych. Pierwszym w niej pochowanym był pisarz i  laureat Nagrody Nobla – Władysław Reymont. Stare Powązki, wchodzące w skład zespołu cmentarzy wyznaniowych, w 1965 roku zostały wpisane do rejestru zabytków, a w 2014 roku uznano je za Pomnik Historii.

Czytaj też:

Reaktywacja Karuzeli? Problemem pieniądze i sytuacja własnościowa

ZDM sprzedaje porzucone samochody. Jest przetarg

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone