SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zużyte rękawiczki zalegają na ulicach i w sklepowych wózkach

fot. Klaudia Przybylska/Facebook

W internecie pełno jest zdjęć m.in. z Płocka, Ostrołęki czy Warszawy przedstawiających walające się gdzie popadnie foliowe rękawiczki. To nieodpowiedzialne zachowanie – mówi rzecznik prasowy Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Joanna Narożniak.

Sklepy są zobowiązane zapewnić klientom jednorazowe rękawiczki na wejściu do marketów. Mają one chronić przed rozprzestrzenianiem wirusa. W sieci pełno jest zdjęć z Płocka, Ostrołęki czy Warszawy. Jednorazówki leżą w wózkach sklepowych i na chodnikach. Ludzie w większości nie zdają egzaminu z odpowiedzialności, nie przejmując się, że zostawiając zużyte rękawiczki na ulicy bądź w wózku sklepowym mogą potencjalnie przenieść na kogoś wirusa.

Sanepid przypomina, że ta ochrona nie powinna zakończyć się w chwili płacenia za zakupy. Równie istotne jest, aby zutylizować zużyte rękawiczki w odpowiedni sposób, tak by pozostałe na nich bakterie nie zagrażały innym.

Rękawiczki trzeba odpowiednio zutylizować – mówi Joanna Narożniak. – Jeżeli użyjemy rękawiczek i chcemy je wyrzucić to powinniśmy je wyrzucić do odpadów mieszanych – dodaje.

Większość sklepów ustawiła kosze na rękawiczki przy wyjściu z marketu. Jeśli nie – należy je wrzucić do odpadów zmieszanych.

To nieodpowiedzialne zachowanie – przestrzega Narożniak. – Na rękawiczkach może pojawić się wirus. Używamy ich, żeby się przed nim zabezpieczyć, a więc po użyciu powinniśmy je właściwie zutylizować, aby nie rozsiewać wirusa – dodaje.

Zużyte rękawiczki powinniśmy wrzucić do kosza na odpady zmieszane. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem sklepy są zobowiązane zapewnić klientom właśnie rękawiczki lub płyn do dezynfekcji rąk.

Czytaj też:

Koronawirus na Mazowszu. Sześciu zakażonych w seminarium duchownym w Ołtarzewie

Uniwersytet Warszawski przedłuża zdalne nauczanie do 15 maja

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone