SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

ZUS przyjmuje wnioski o przeliczenie obniżonych zasiłków [SPRAWDŹ]

Centrala ZUS przy ul. Szamockiej 5 w Warszawie/fot. Wikimedia Commons

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o przeliczenie obniżonych zasiłków macierzyńskich, opiekuńczych i chorobowych, wynikających ze zmniejszenia wymiaru czasu pracy. Wniosek można także złożyć u swego pracodawcy, który powinien jak najszybciej przekazać go do ZUS.

W trakcie pandemii wielu pracowników pobierało zasiłki na opiekę nad dziećmi lub zasiłki chorobowe. W tym samym czasie pracodawcy korzystali z rozwiązań tarczy antykryzysowej, na przykład zmniejszając pracownikom wymiar etatu, co odbijało się na ich wynagrodzeniach. A niższe pensje przełożyły się w tej sytuacji z automatu na niższą wysokość wypłacanych zasiłków: opiekuńczych, chorobowych i macierzyńskich.

9 października weszła w życie zmiana przepisów, która naprawia tę sytuację. Jak przypomina ZUS, niższe zasiłki, obliczone na podstawie wynagrodzenia obniżonego w związku z COVID-19, można teraz na nowo przeliczyć z zastosowaniem wynagrodzenia, które obowiązywało przed zmianą czasu pracy. Świadczenie będzie policzone tak jak wcześniejsze – sprzed zmniejszenia etatu.

Chodzi tutaj o sytuację, w której pracodawca na podstawie tarczy antykryzysowej obniżył wymiar czasu pracy lub też wprowadził mniej korzystne warunki zatrudnienia i stało się to w okresie pobierania zasiłku. Przeliczenie będzie możliwe, jeżeli między okresami pobierania tego wcześniejszego oraz kolejnego zasiłku nie było przerwy albo ta przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe – wyjaśnia rzecznik mazowieckiego ZUS-u Piotr Olewiński.

Żeby otrzymać wyrównanie świadczenia trzeba złożyć wniosek. Taki wniosek składamy u płatnika zasiłku i może nim być np. pracodawca w przypadku tych większych firm, ale również Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma żadnego sformalizowanego wniosku, wystarczy, żeby świadczeniobiorca napisał, że występuje o przeliczenie wcześniej wypłaconego niższego w związku obniżonym wymiarem czasu pracy – dodaje rzecznik.

Jeżeli wypłatą zasiłku zajmuje się ZUS, to wniosek można przesłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie www.zus.pl jest instrukcja, jak to zrobić przy pomocy formularza ZAS-58.

ZUS poprosi pracodawcę o potwierdzenie, że zmniejszenie etatu nastąpiło na podstawie przepisów ustawy o COVID-19. Wniosek można także złożyć u swojego pracodawcy, który powinien jak najszybciej przekazać ten wniosek do ZUS, z informacją, że obniżenie etatu było związane z COVID-19. Pracodawca może również skorzystać z formularza ZAS-58 na PUE ZUS, dołączając do niego skan wniosku.

Czytaj też:

Urodzeni w 1953 roku z wyższą emeryturą. ZUS uruchomił infolinię

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone