SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mazowsze. Co dziesiąte zwolnienie lekarskie było źle wykorzystane

fot. Pexels

Co dziesiąta osoba w województwie mazowieckim wykorzystała nieprawidłowo swoje L-4. To w sumie półtora tysiąca wystawionych zwolnień lekarskich. Tak wynika z danych ZUS-u za trzy kwartały tego roku.

Najmniej – bo tylko około 9 procent nieprawidłowości wykryto w warszawskich i radomskich oddziałach ZUS. Najwięcej, bo ponad 16 proc. na regionie płockim. – Kontrolerzy sprawdzają, czy chory ściśle trzyma się zaleceń lekarskich – mówi Piotr Olewiński regionalny rzecznik ZUS-u. – Lekarz w trakcie wystawiania zwolnienia przekazuje nam, czy jest to zwolnienie, w trakcie którego mamy leżeć czy możemy chodzić. To, że możemy chodzić, nie znaczy, że mamy spędzić trzy godziny w sklepie meblowym. Powinniśmy powstrzymać się od wszelkich czynności, które mogą wydłużyć proces dojścia do zdrowia – podkreśla.

Są oczywiście usprawiedliwione sytuacje w których, mimo choroby, trzeba wyjść z domu. – Na przykład, kiedy osoba mieszka sama i musi na przykład zrobić zakupy – dodaje Olewiński.

Osoby, które niewłaściwie wykorzystały zwolnienia lekarskie, musiały zwrócić wypłacone świadczenia. To w sumie 2 mln 800 tys zł. Warto tez dodać, że w przypadku dużych zakładów pracy prawo do kontroli L4 posiada także pracodawca lub osoba przez niego upoważniona.

Posłuchaj:

Jest sprawa: ostrzejsze kontrole korzystania z L4

Czytaj też:

ZUS: Prawie 400 niewłaściwie wykorzystanych L4 na Mazowszu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone