SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Ptasia grypa na Mazowszu. Droga w centrum ogniska została zamknięta

fot. pixabay

Od wtorku droga wojewódzka numer 541 w powiecie żuromińskim jest nieprzejezdna. O zamknięciu odcinka między Franciszkowem a Bieżuniem zdecydował wojewoda mazowiecki. Ma to związek z gwałtownym wzrostem liczby nowych ognisk ptasiej grypy w rejonie Żuromina – do tej pory wykryto ich 42.

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego do odwołania zostaje wyłączony z ruchu około 10-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej 541 od miejscowości Franciszkowo do miejscowości Bieżuń. Obowiązuje tam zakaz ruchu pieszych i zakaz ruchu pojazdów w obu kierunkach – mówi Monika Burdon, rzecznik Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Kierowcy korzystają z objazdów – zamknięty odcinek nadzorują patrole policji. Z drogi mogą korzystać jedynie właściciele ferm i domów przy niej położonych.

DW nr 541 w powiecie żuromińskim przebiega przez swego rodzaju centrum obszaru z największą liczbą ognisk zakażeń. – To fragment drogi wojewódzkiej, która przebiega przez centrum naszej epizoocji – tam jest najwięcej ognisk. Chcemy, żeby ograniczyć tam ruch tylko do koniecznego – tłumaczył na początku kwietnia w rozmowie z RDC Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

W ramach działań ograniczających rozprzestrzenianie się ptasiej grypy na Mazowszu, wojewoda zdecydował także o objęciu strefą zamknięta powiatów żuromińskiego, mławskiego oraz sierpeckiego. Obowiązują tam takie obostrzenia, jak na obszarze zagrożonym – m.in. obowiązek trzymania drobiu w pomieszczeniach, bioasekuracja oraz odkażenie.

Większe restrykcje są niezbędne – mówił Konstanty Radziwiłł na antenie Radia dla Ciebie. – To jest choroba bardzo zakaźna wśród ptactwa. Na tym terenie, w powiecie żuromińskim, sierpeckim, mławskim jest bardzo dużo ferm, w których jest ogromna liczba zarówno kur, jak i indyków. Miliony drobiu. Te restrykcje muszą być poważniejsze – zaznaczył.

Obecnie na terenie powiatu żuromińskiego potwierdzone są 42 ogniska ptasiej grypy, a liczba sztuk drobiu, które należy zutylizować sięgnęła 4 milionów. Na wyniki badań czekają właściciele kolejnych 15 ferm. Wojewoda zadeklarował na naszej antenie, że jeśli będzie taka potrzeba, powiat otrzyma wsparcie m.in. od żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czytaj też:

Kolejne ogniska ptasiej grypy koło Żuromina. Ograniczenia ruchu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone