SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Żołnierze ćwiczą w Warszawie przed defiladą na Święto Niepodległości

fot. PAP/Paweł Supernak

Ponad 700 żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych kończy przygotowania do defilady w Warszawie. Ich przemarsz zaplanowano na 11 listopada, w Święto Nieodległości. Do ochrony uczestników tej uroczystości Żandarmeria Wojskowa skieruje 400 żandarmów.

Ponad 700 żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych przejdzie w Warszawie w defiladzie 11 listopada. Wśród nich będą żołnierze reprezentujący formacje wojskowe: Siły Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Wojska Obrony Terytorialnej, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Żandarmerię Wojskową.

Udział w defiladzie wezmą oraz wystawią swoje warty do uroczystej odprawy wart: Straż Graniczna, Policja, Służba Więzienna, Państwowa Straż Pożarna, Krajowa Administracja Skarbowa, a także Straż Marszałkowska.

Wszystkie te formacje od poniedziałku uczestniczą w zgrupowaniach i ćwiczą wspólną musztrę, która ma ich przygotować do uroczystości. Ostatnim etapem przygotowań będzie próba generalna, która zostanie przeprowadzona 10 listopada, dzień przed właściwymi uroczystościami, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego treningu. Wszystkie czynności, zarówno żołnierzy i funkcjonariuszy oraz dowódców wart, są na takim poziomie, że jesteśmy już gotowi do ostatecznej próby generalnej – powiedział po środowych ćwiczeniach wojska i służb mundurowy kpt. Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

„Musimy wypaść perfekcyjnie”

Kpt. Goryszewski zapewnił też, że taki czas wystarczy żołnierzom i funkcjonariuszom, żeby poprawić ostatnie, drobne błędy, tak by defilada przebiegła wzorowo. W jego ocenie najtrudniejszym elementem przygotowań jest zgranie żołnierzy i funkcjonariuszy podczas śpiewania pieśni, w tym hymnu i pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Każdy żołnierz i funkcjonariusz jest muzyczną indywidualnością, a podczas uroczystości musimy wypaść jako całość – perfekcyjnie – tłumaczy.

W jego ocenie, inne, trudne w realizacji elementy defilady to, „wyrównanie czwórek” oraz „karabinków”. Trudne jest też samo długotrwałe stanie w szyku.

Dziś mamy najzimniejszy dzień od początku naszych przygotowań, ale musimy być przygotowani na każdą aurę. Wszystko musimy zgrać i dopracować tak, żeby całość wyglądała znakomicie dla obserwujących i dla prezydenta – powiedział kpt. Goryszewski.

ŻW zadba o bezpieczeństwo

Żandarmeria Wojskowa, której kompania honorowa pójdzie w defiladzie 11 listopada, zostanie tego dnia skierowana również do ochrony uczestników uroczystości i zapewnienia im bezpieczeństwa.

Będziemy zabezpieczać miejsce uroczystości 10 i 11 listopada, dbać o bezpieczeństwo żołnierzy, którzy uczestniczą w uroczystościach oraz osób, które na uroczystości przyjdą – powiedział rzecznik ŻW ppłk Artur Karpienko.

Dlatego żandarmeria będzie w tych dniach, wraz z policją, prowadzić patrole piesze i zmotoryzowane. Do działań ochronnych skierowanych zostanie ok. 400 żandarmów. Żandarmi będą uzbrojeni i wyposażeni w środki obezwładniające. Czynności ochronne, będą pełnić też żołnierze z oddziału specjalnego żandarmerii, którzy będą wyposażeni w sprzęt „specjalistyczny”. Żandarmeria będzie też wpierać zabezpieczenie medyczne uroczystości.

Jesteśmy przygotowani do tych zdań. Nie są to nowe dla nas zadania, choć w tych dniach, ze względu na dużą liczbę uczestników, liczymy się z tym, że nasze działania będą wytężone – przyznał rzecznik ŻW.

Czytaj też: Obchody Święta Wojska Polskiego. W Warszawie defilada przy pomniku Józefa Piłsudskiego [zobacz]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone