SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Znamy wyniki rekrutacji do szkół na Mazowszu. Powody do zadowolenia

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

We wtorek absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych z Mazowsza poznali wyniki rekrutacji. Większa część z nich dostała się do wymarzonych szkół. W wielu mazowieckich placówkach wciąż są wolne miejsca.

W Płocku w pierwszych klasach będzie więcej uczniów, niż planowano. Władze miasta starają się, żeby jak największa grupa młodzieży dostała się do wymarzonych szkół średnich.

– Postanowiłem umożliwić dyrektorom zwiększony nabór do poszczególnych klas. Ta liczba w klasach wynosiła trzydzieści. Wysłałem zarządzenie zmieniające normy liczebności oddziałów w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto Płock do trzydziestu sześciu – wyjaśnia prezydent Andrzej Nowakowski

Małachowianka – jedno z najbardziej obleganych płockich liceów już wykonała zarządzenie prezydenta i zwiększyła liczbę pierwszoklasistów. – Poszerzyliśmy liczbę uczniów do 34. W liceach przyjęliśmy łącznie 52 uczniów więcej niż powinniśmy – wyjaśnia dyrektor Katarzyna Góralska.

W Płocku w pierwszym etapie rekrutacji do szkół średnich nie zakwalifikowało się około 450 osób. Na czterech i pół tysięcy absolwentów podstawówek i gimnazjów czeka ponad sześć tysięcy miejsc w szkołach średnich.

W Siedlcach nie było większego problemu z rekrutacją do szkół średnich. Na ponad 3 800 osób, nie zakwalifikowało się 300. Pozostali dostali się do wybranych przez siebie placówek w pierwszej lub w kolejnych preferencjach. Na ten moment jest łącznie 557 wolnych miejsc – najwięcej w szkołach branżowych. Jedyne wolne miejsca w ogólniakach są tylko w VIII LO – jest ich łącznie 16. Najwyższy próg rekrutacyjny był w I liceum ogólnokształcącym w klasie matematyczno-fizycznej. Żeby się do niej dostać trzeba było mieć przynajmniej 166 punktów.

W Radomiu – jak podaje magistrat – są jeszcze wolne miejsca w pięciu ogólniakach. – Nie było możliwości żebym się nie dostał. Miałem bardzo dobre wyniki. Bardzo stresowaliśmy. Było wiele emocji, ale powoli opadają. Bardzo się cieszymy, dostaliśmy się tam, gdzie chcieliśmy – tłumaczą radomscy uczniowie.

Oprócz tego w naborze uzupełniającym XII LO będzie mogło utworzyć dwie klasy, a więc przyjąć 60 dodatkowych uczniów, a XIII LO trzy klasy – 90 uczniów. Nie ma już szans, by dostać się do techników w budowlance, ekonomiku i elektroniku.

Czytaj też:

Warszawa. Są wyniki rekrutacji do szkół średnich. 3173 uczniów nie dostało się do żadnej z placówek

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone