SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Znamy premiery Teatru Powszechnego na sezon 2019/20

fot. MateuszWęgrzynWarszawa/Wikipedia CC-BY-SA 4.0

Na rozpoczęcie nowego sezonu zaplanowaliśmy premierę spektaklu „Damaszek 2045”, reżysera Omara Abusaady i dramaturga Mohammada Al Attara, artystów pochodzących z Syrii, wciąż pogrążonej w działaniach wojennych – poinformował rzecznik prasowy Teatru Powszechnego Mateusz Węgrzyn.

„Damaszek 2045 to historia z przyszłości, opowieść o tym, co dzieje się ze zbiorową pamięcią po wieloletnim kryzysie politycznym i humanitarnym, kiedy na gruzach dawnego porządku na nowo i na siłę buduje się tożsamość narodową” – napisano w przesłanej informacji.

Zaplanowane premiery 

Jak poinformował Węgrzyn, na 12 października br. zaplanowano premierę „Capri – wyspy uciekinierów” w reżyserii Krystiana Lupy. Pokazy „work in progress” (części I i II aktu) odbyły się 15 i 16 czerwca. „Zapowiadają epicką opowieść, w której narodziny faszyzmu i wojna stają się odniesieniem dla współczesnych lęków” – czytamy w zapowiedzi nowego sezonu Teatru Powszechnego.

Kolejnymi premierami będą „Ach, jakże godnie żyliśmy” w reż. Marcina Libera (spektakl oparty na historii poznańskiego Teatru Ósmego Dnia i „zadający pytanie o współczesne możliwości buntu w sztuce”) oraz „Diabły” w reż. Agnieszki Błońskiej (przedstawienie inspirowane „Matką Joanną od Aniołów” Jarosława Iwaszkiewicza).

W 2020 r. odbędzie się premiera nowego spektaklu Krzysztofa Garbaczewskiego pt. „Neuromancer / Piekło”, który zostanie zrealizowany na podstawie „Boskiej Komedii” Dantego i prozy Williama Gibsona. Do Teatru Powszechnego powróci także węgierski reżyser Arpad Schilling. „Sezon zakończymy premierą spektaklu familijnego – Ronją, córką zbójnika w reżyserii Anny Ilczuk” – przekazał Mateusz Węgrzyn.

Teatr zainaugurował swoją działalność w 1944 r. z inicjatywy Jana Mrozińskiego jako Teatr Popularny. Od 1945 r. działa pod nazwą Teatr Powszechny i gra w budynku przy ul. Zamoyskiego 20 na warszawskiej Pradze. W 1975 r. otworzył działalność w na nowo zaadaptowanym i przebudowanym gmachu według projektu Jerzego Gajewskiego. W 1989 r. Teatrowi Powszechnemu nadano imię Zygmunta Huebnera. Od 1 września 2014 r. funkcję dyrektorem tego teatru pełni reżyser Paweł Łysak.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone