SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nominowano artystów z Mazowsza do nagrody Norwida

fot. norwid.mazovia.pl

Adam Myjak zostanie uhonorowany Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida za „Dzieło życia” – podano w środę razem z nazwiskami nominowanych do nagrody w poszczególnych kategoriach. Laureatów w dziedzinie literatury, teatru, muzyki i sztuk plastycznych poznamy 23 września.

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida przyznawana jest corocznie za wybitne dzieło bądź kreację artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Celem i ideą nagrody przyznawanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich – z pochodzenia lub wyboru – przyczyniających się do wzrostu rangi regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy.

Nagroda „Dzieło życia” przyznawana jest za całokształt twórczości. W tym roku uhonorowano nią Adama Myjaka – „jednego z najwybitniejszych artystów europejskich, klasyka współczesnej sztuki polskiej, rzeźbiarza i znakomitego pedagoga, wieloletniego i cenionego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie” – uznali jurorzy nagrody. Laureat znany jest między innymi z Kwadrygi wieńczącej fronton Teatru Wielkiego w Warszawie oraz pomnika Homo Homini w Kielcach.

Literatura i muzyka

Kapituły Norwidowskie wyłoniły również nominowanych do nagrody za dzieło lub kreację powstałe w 2018 roku. Laureatów poznamy na gali wręczenia nagród, która odbędzie się 23 września 2019 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Do nagrody w kategorii literackiej nominowano Wiesława Myśliwskiego za książkę „Ucho igielne” – „poruszającą medytację nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości” – napisano w komunikacie jury.

Nominację otrzymała również absolwentka filozofii i filologii węgierskiej Katarzyna Pochmara-Balcer za „Lekcje kwitnienia” – debiutancką powieść, która „zmusza czytelnika do refleksji na temat współczesnych autorytetów i stosunku człowieka do natury”. Kapituła doceniła także poetę Adriana Sinkowskiego za tomik wierszy „Atropina” o „nieustannym przypominaniu sobie minionego czasu”.

W kategorii „muzyka” nominowani zostali flecistka i kierownik Młodzieżowego Zespołu Ludowego Guzowianki Wioleta Fijałkowska za nagranie programu „Szlakiem Kolberga”, perkusista Leszek Lorent za prawykonania utworów dziewięciu kompozytorów polskich w roku 2018 oraz skrzypek Janusz Wawrowski za wykonanie i rekonstrukcję „Koncertu skrzypcowego” Ludomira Różyckiego na skrzypcach Stradivariusa „Polonia”.

Teatr i plastyka

Wśród artystów plastyków w finałowej trójce znaleźli się: grafik i fotograf Krzysztof Ćwiertniewski za wystawę „Obrazy Dynamiczne”, która zawisła w Galerii Młodych Twórców „Łazienkowska” oraz malarze Franciszek Maśluszczak, autor kolekcji „Obrazy i rysunki” i Leon Tarasewicz, który w Galerii Foksal w Warszawie zaprezentował wystawę „Jerozolima”.

Nominacje w kategorii teatralnej otrzymali: Grzegorz Damięcki za rolę Hannesa Kurmanna w spektaklu „Gra w życie” w Teatrze Ateneum w Warszawie, Krystyna Janda za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” w Teatrze Polonia w Warszawie oraz Andrzej Seweryn za rolę Witolda Gombrowicza w sztuce „Deprawator” w Teatrze Polskim w Warszawie.

W tym roku Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznane zostaną po raz 18. Zwycięzcy, oprócz statuetki, otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł; a laureat Nagrody „Dzieło Życia” – 25 tys. zł. Nominowani uhonorowani zostaną pamiątkowymi medalami.

Czytaj też: Wręczono nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2018

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone