SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Znamy laureatów 17. edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

fot. norwid.mazovia.pl

Pisarz Wojciech Chmielewski, multiinstrumentalistka Maria Pomianowska, aktor Marian Opania oraz rzeźbiarze Jan Kucz i Antoni Janusz Pastwa zostali laureatami 17. edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Nagrodę za „Dzieło życia” otrzymał pianista Piotr Paleczny. Gala rozdania nagród odbyła się w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem objęło Radio dla Ciebie.

Jak przypomniał przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski otwierając uroczystość, w ciągu szesnastu poprzednich edycji nagrodzono „76 wybitnych twórców, reżyserów, aktorów, muzyków, rzeźbiarzy mieszkających i tworzących na Mazowszu”. – Zaledwie dwa razy powtórzyło się nagrodzenie tej samej osoby. Być może dzisiaj trafi się kolejny laureat, który otrzyma ponownie nagrodę im. C. K. Norwida. Członkowie kapituł co roku mają naprawdę niezwykle trudne zadanie, ponieważ muszą wybierać spośród wielu zgłoszeń (…). To nie jest łatwy wybór, ale myślę, że – jak co roku – jest to wybór trafny – stwierdził.

„Dobro narodowe”

Nagrodę za „dzieło życia”, przyznawaną za całokształt twórczości, otrzymał w tym roku pianista i laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych Piotr Paleczny. Jak powiedziała przewodnicząca kapituły konkursowej w tej kategorii Anna Żakiewicz, Paleczny „od prawie 50 lat jest naszym dobrem narodowym”. – Jak najbardziej zasłużył na tę nagrodę i na wyróżnienie. Miałam przyjemność słuchać pana Palecznego kilka lat temu w Pałacyku w Otwocku. Publiczność dopisała niesłychanie, trudno się nam było pomieścić, niemniej jednak ta muzyka zwyciężyła. Bardzo się cieszę ze wszystkich laureatów, a z pana Piotra Palecznego szczególnie – podkreśliła podczas gali.

Paleczny przyznał, że wiadomość o nagrodzie była dla niego „miłym zaskoczeniem”. – To dla mnie niewyobrażalny zaszczyt i satysfakcja, tym bardziej że jednym z laureatów był mój prof. Jan Ekier, a wśród laureatów jest również dwóch moich przyjaciół – Jerzy Maksymiuk i Antoni Wit, z którymi wiele lat spędziłem na estradach różnych miejsc na świecie – przypomniał.

W kategorii „literatura” nagrodzono prozaika, eseistę i krytyka literackiego Wojciecha Chmielewskiego za powieść „Belweder gryzie w rękę”. Wśród nominowanych w tej kategorii byli także: Maria Bigoszewska za tom poetycki „Wołam cię po imieniu” oraz Paweł Sołtys za zbiór opowiadań „Mikrotyki”.

Związek z Warszawą

Jak podkreślił przewodniczący kapituły literackiej Krzysztof Masłoń uzasadniając werdykt, Chmielewski to pisarz „bardzo mocno związany z Warszawą, o czym świadczą wszystkie jego książki”. – Ten prozaik, jak niewielu autorów współczesnych, opisuje rzeczywistość taką, jaka ona jest w istocie, opowiadając o sprawach, z jakimi naprawdę zmagamy się na co dzień, a nie zajmuje się tematami zastępczymi, byle tylko modnymi czy poprawnymi politycznie (…). Nagroda Norwida dla Wojciecha Chmielewskiego ma wymiar oczywiście także symboliczny. Warszawa zasługuje bowiem na wyjątkowych pisarzy, takich jak on – zwrócił uwagę.

Statuetkę w kategorii „muzyka” za kierownictwo artystyczne na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2017 otrzymała dr hab. sztuk muzycznych, wokalistka i multiinstrumentalistka Maria Pomianowska. Konkurowała z muzykologiem Michałem Klubińskim, nominowanym za książkę „Bohdan Wodiczko. Dyrygent wobec nowoczesnej kultury muzycznej” i z klawesynistką Lilianną Stawarz, nominowaną za kierownictwo muzyczne opery „Farnace” Antonio Vivaldiego. – Jest to dodanie nam siły, by podejmować następne działania. Nas to motywuje. Ale mam też pełną świadomość tego, że do nie tylko moja nagroda – zaznacza Stawarz.

Dorobek pani Marii Pomianowskiej jest tak wielki, że długo by mówić. Jest najsilniej związana niewątpliwie z muzyką ludową, folkową (…). Pani Maria Pomianowska musi mieć w sobie entuzjazm o sile tajfunu, skoro potrafiła nakłonić do pobierania lekcji mazurków mazowieckich cesarzową Japonii. Za to, co do tej pory zrobiła, serdecznie jej dziękujemy – mówi przedstawiciel kapituły muzycznej Grzegorz Michalski, przedstawiając werdykt.

Przywraca wiarę

W kategorii „sztuki plastyczne” za wystawę „Kucz/ Pastwa” w stołecznej Salon Akademii uhonorowano duet rzeźbiarzy Jana Kucza i Antoniego Janusza Pastwę. Artyści rywalizowali z malarzem i grafikiem Antonim Fałatem, nominowanym za obraz „Europa”, wystawę sztuki polskiej w Parlamencie Europejskim i w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli, a także z grafikiem i rysownikiem Andrzejem Kaliną, nominowanym za wystawę „moja POLSKA podróż” w stołecznej galerii Domu Artysty Plastyka.

Jak podkreślił Stanisław Wieczorek w uzasadnieniu wniosku, ekspozycja „Kucz/ Pastwa” przywraca „wiarę w istnienie piękna”. „Pomysł wspólnej wystawy tak wybitnych rzeźbiarzy był ryzykowny, ale wyszło nadzwyczaj pięknie. Okazuje się, że dobra sztuka nie obawia się konkurencji” – napisał.

Za najważniejszego artystę teatralnego uznano aktora Mariana Opanię. Kapituła doceniła go za tytułową rolę w spektaklu „Ojciec” w stołecznym Teatrze Ateneum. W kategorii „teatr” o nagrodę ubiegali się także twórca niezależnego teatru Komuna// Warszawa Grzegorz Laszuk, nominowany za spektakl „Siedem pieśni o awangardzie”, a także aktor, reżyser i dramatopisarz Iwan Wyrypajew – za inscenizację spektaklu „Wujaszek Wania” w Teatrze Polskim w Warszawie.

Ogłaszając werdykt, przewodniczący kapituły w kategorii teatralnej Lech Śliwonik zaznaczył, że „Ojciec” to „niezwykłe przedstawienie”. – To jest o człowieku, którego starość (…) bierze w swoje w swoje posiadanie, ale też i choroba zapominania. Nie jest to solo, monodram. To jest ten człowiek i jego rodzina i to, co się staje nie tylko z nim, ale i z całym otoczeniem, jego pogrążanie, próba walki, ratowania człowieczeństwa, pamięci. To wielka rola – powiedział.

Jestem wielkim fanem poezji Norwida, dlatego ta nagroda wiele dla mnie znaczy. Ta rola ojca jakoś mi wyszła – mówi Marian Opania – aktor, laureat statuetki za tytułową rolę w spektaklu „Ojciec”.

Nominowani do nagrody we wszystkich kategoriach dostali pamiątkowe medale, a laureaci okolicznościowe statuetki, dyplomy i 20 tys. złotych, a w przypadku nagrody w kategorii „Dzieło życia” – 25 tys. złotych.

Od 2002 roku

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida została ustanowiona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2001 r. Jej celem jest „ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu, przyczyniających się do wzrostu rangi regionu”.

Nagrody przyznawane są od 2002 r. w czterech kategoriach: teatr, sztuki plastyczne, muzyka i literatura. W 2005 r. ustanowiono Nagrodę „Dzieło życia”, przyznawaną „za całokształt twórczości”. W ubiegłym roku jej laureatem został Jacek Bocheński. Wśród dotychczasowych zwycięzców w pozostałych kategoriach znaleźli się m.in. reżyser i aktor Jan Englert, dyrygent Jacek Kaspszyk, artysta plastyk Mirosław Bałka oraz pisarz i poeta Ernest Bryll.

Organizatorem uroczystości i fundatorem nagród jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, a patronem – Mazowiecki Instytut Kultury.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone