SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Znamy laureata Nagrody Literackiej im. M. Nowakowskiego

W Warszawie wręczono Nagrodę Literacką im. M. Nowakowskiego/fot. RDC

Profesor Wojciech Kudyba otrzymał tegoroczną Nagrodę Literacką imienia Marka Nowakowskiego, przyznawaną za wyjątkowe osiągnięcie literackie krótkiej formy. Doceniono jego zbiór opowiadań „I co dalej?”. Podczas uroczystości w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy okolicznościowy list odczytał doradca prezydenta Tadeusz Deszkiewicz.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników gali pogratulował laureatom. W liście odczytanym przez doradcę prezydenta Tadeusza Deszkiewicza, Andrzej Duda odniósł się też do postaci patrona nagrody. Jak napisał, literatura Marka Nowakowskiego była „mądra i odważna”.

Piąta edycja

W tym roku wręczono również nagrodę za rok 2020. W ubiegłym roku gala nie odbyła się ze względu na pandemię. Nagrodę Literacką imienia Marka Nowakowskiego otrzymała Marta Kwaśnicka za zbiór opowiadań „Pomyłka”.

Nagrodę przyznano po raz piąty. W ubiegłych latach jej laureatami byli Wojciech Chmielewski, Rafał Wojasiński oraz Paweł Sołtys.

Nagroda Literacka imienia Marka Nowakowskiego została ustanowiona przez Bibliotekę Narodową w 2017 roku, trzy lata po śmierci pisarza. Marek Nowakowski stał się patronem wyróżnienia dla autorów opowiadań, zwłaszcza tekstów o tematyce warszawskiej.

Czytaj też:

Jarosław Gajewski – autor audycji w RDC z nagrodą Wielkiego Splendora

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone