SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Na Mazowszu znaleziono szczątki żołnierza z czasu I wojny światowej

fot. KP Sochaczew

Szczątki ludzkie należące najprawdopodobniej do żołnierza armii królestwa Wirtembergii z okresu I wojny światowej odkryto podczas prac przy torowisku w powiecie sochaczewskim – poinformowała rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie asp. Agnieszka Dzik.

Szczątki żołnierza armii królestwa Wirtembergii (dzisiejsze Niemcy) znaleziono podczas prac ziemnych przy torowisku w Nowej Suchej. – Ze wstępnych ustaleń wynika, że należą one do żołnierza armii królestwa Wirtembergii, poległego prawdopodobnie w grudniu 1914 lub styczniu 1915 roku podczas działań wojennych prowadzonych na tym terenie – przekazała rzeczniczka.

W ziemi były jeszcze elementy umundurowania i wyposażenie wojskowego. – Zabezpieczono skorodowany bagnet wzór 1898 z elementami pochwy, elementy obuwia, skórzanego pasa i pikielhauby (skórzane niemieckie hełm zakończone charakterystycznym szpikulcem), guziki i haki mundurowe – powiedziała asp. Dzik.

Znaleziono także trzy ładownice z nabojami. – W standardowym wyposażeniu żołnierze mieli dwie ładownice, więc ich nadprogramowa liczba może świadczyć o przygotowaniu do intensywnego okresu walk – zaznaczyła policjantka.

Znalezisko zabezpieczono

Znalezione przedmioty zostały przekazane do konserwacji i depozytu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Szczątki zabezpieczano i teraz czekają na decyzję odpowiednich organów o miejscu pochówku.

Rzeczniczka podkreśliła, że to kolejne szczątki ludzkie, które są bezpośrednio związane z działaniami wojennymi prowadzonymi na terenie powiatu sochaczewskiego. – Odkrycie pozwala na prowadzenie badań i poznanie historii działań wojennych, które toczyły się na tym terenie, a także na godny pochówek ofiar wojny, niezależnie od tego, po której stronie walczyły – powiedziała asp. Dzik.

W czynnościach związanych z wydobyciem szczątków, oprócz policji, uczestniczył prokurator oraz dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Czytaj też:

Firma z Siedlec wybuduje zaporę na granicy. „Zlecenie olbrzymie, ale jesteśmy przygotowani”

Para na tle zniszczonej Warszawy. Kim byli bohaterowie zdjęcia?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone