SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wyjątkowa edycja. Bieg Powstania Warszawskiego po raz 28.

fot. RDC

Zdobywanie PAST-y, śpiewanie piosenek i zejście do kanału to tylko niektóre wydarzenia związane z 28. Biegiem Powstania Warszawskiego w sobotę 28 lipca. Z przygotowanych przez organizatorów 12 tysięcy pakietów startowych pozostał jeszcze do rozdysponowania tysiąc.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy w tydzień zapełniła się lista uczestników, Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA zwiększyło limit z 11 do 12 tysięcy osób.

W tym roku odeszliśmy od tradycyjnej trasy – wyjaśnia Janusz Samel ze stołecznego centrum sportu „Aktywna Warszawa”.

Dla mniej i bardziej zaawansowanych

Do wyboru są dwa dystanse – 5 km (początek o godz. 20.30) lub mający znacznie większe wzięcie 10 km (godz. 21.10). Natomiast rano odbędzie się Bieg Zdobycia PAST-y, w którym udział weźmie maksymalnie 700 osób. Do pokonania po schodach będą mieli dziewięć pięter.

PAST (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna) to pierwszy warszawski wysokościowiec wzniesiony w latach 1906-1908 przy ul. Zielnej 39. Bieg ma upamiętniać walki toczone o zdobycie budynku, które trwały od 2 do 20 sierpnia 1944 roku. Tradycyjnie już zmagania zawodników będą śledzić kombatanci.

Z powodu przedłużającej się przebudowy ulicy Miodowej i placu Krasińskich zmianie uległa trasa biegu. Główną bazą będą błonia Toru Łyżwiarskiego Stegny. Organizatorzy zawodów zapraszają „na rozgrzewkę” do wspólnego śpiewania powstańczych piosenek od godziny 19.00.

Utworzenie biegu to był wspaniały pomysł – twierdzi Eugeniusz Tyrajski z pułku „Baszta”, który walczył na Mokotowie.

Zejścia do kanału

Innym wydarzeniem będzie nietypowa lekcja historii dla uczestników biegu. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zorganizuje w dniach 4-5 sierpnia zejście do kanału burzowego przy ul. Karowej.

Chcemy by impreza miała też wymiar edukacyjny – przekonuje wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Natomiast dokładnie w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – w środę 1 sierpnia – przy Centrum Olimpijskim odbędzie się wieczorem bieg na dystansie 5 km dedykowany Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej. Jedna z najwszechstronniejszych polskich lekkoatletek lat 30. XX wieku, medalistka igrzysk Berlin 1936 w rzucie oszczepem, uratowała wiele istnień ludzkich.

W czasie II wojny światowej brała czynny udział w ruchu oporu. Jej mieszkanie w Podkowie Leśnej stało się otwartym domem dla bezdomnych i głodujących Polaków oraz Żydów.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone