SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Zmień perspektywę i kochaj bliźniego swego”. Nowy mural

fot. Bartłomiej Trzeszkowski dla Centrum Myśli Jana Pawła II

Centrum Myśli Jana Pawła II jest inicjatorem i organizatorem projektu „Zmień perspektywę i kochaj bliźniego swego”. W jego ramach na Woli powstał mural – poinformowała rzecznik prasowa Centrum Joanna Korzeniewska. Twórcą muralu na ścianie budynku przy ul. Górczewskiej 141 jest Mariusz Libel.

Według Joanny Korzeniewskiej mural ma skłaniać z jednej strony do refleksji nad egoizmem, który prowadzi do zniszczenia, a z drugiej nad mądrą relacją ze sobą i z drugim człowiekiem.

Koordynator projektu i ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II Marcin Nowak powiedział, że mural nawiązuje do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, podczas której papież mówił o roli solidarności w życiu indywidualnym i wspólnotowym.

Etiudy mimów

Organizatorzy projektu poinformowali też, że w sobotę 9 listopada w godzinach 14-19 co pół godziny na placu przed Zodiakiem (pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, w centrum Warszawy) będą wystawiane etiudy mimów z Warszawskiego Centrum Pantomimy.

Akcja teatralna będzie się składała z trzech części. Za motyw przewodni każdej z nich posłużą słowa: „wolność, solidarność i miłość.”. Całość będzie jednolitą narracją, ale z myślą o przypadkowych przechodniach duży nacisk organizator kładzie na to, aby poszczególne fragmenty mogły samodzielnie zaistnieć w przestrzeni publicznej.

Zdaniem organizatorów etiudy mają za zadanie postawić pytanie o relację między solidarnością i wolnością, a także o społecznym wymiarze miłości, na której, według Jana Pawła II, opiera się solidarność międzyludzka. Etiudy została zainspirowana słowami Jana Pawła II „Nie ma wolności bez solidarności” i „Nie ma solidarności bez miłości”.

Mural i etiudy mimów są zwieńczeniem projektu realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach programu „Odpowiedzialność za dobro wspólne”, upamiętniającego pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski. Projekt rozpoczęła kwiatowa instalacja artystyczna „Ustrojenie” w Łazienkach Królewskich (sierpień 2019). W październiku br. odbyła się również debata „Mural patriotyczny – manifest czy sztuka”.

Partnerami projektu są: Dom Spotkań z Historią, Dom Kultury Śródmieście, kwartalnik „Aspiracje” i Europejska Fundacja Edukacji Audiowizualnej Disce.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone