SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Zmarła Grażyna Przybylska-Wendt. Była w prezydium KK NSZZ „Solidarność” w 1980 r.

dr Grażyna Przybylska-Wendt/ fot. ipn.gov.pl

W wieku 85 lat zmarła dr n. med. Grażyna Przybylska-Wendt, działaczka opozycji w latach PRL, jedyna kobieta w prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w 1980 r., społecznik, założycielka powołanego w 1987 r. Stowarzyszenia Hospicyjno-Paliatywnego „Hospicjum Płockie”.

„W imieniu rodziny z głębokim żalem zawiadamiamy, że odeszła do wieczności wyjątkowa osobowość dla płockiej jak i ogólnopolskiej „Solidarności”, , dr n. med. Grażyna Przybylska-Wendt. Niech spoczywa w pokoju wiecznym” – oświadczył w środowym komunikacie Region Płocki NSZZ „Solidarność”. Opublikował też na swej stronie internetowej nekrolog rodziny, w którym podano, że pogrzeb dr Grażyny Przybylskiej-Wendt odbędzie się 11 stycznia na Cmentarzu Komunalnym w Płocku.

Odeszła po długotrwałej chorobie

Jak poinformowano w nekrologu, dr Grażyna Przybylska-Wendt odeszła 7 stycznia, po długotrwałej chorobie. „Kochała bliskich, przyjaciół, znajomych, ludzi wokół siebie, Boga i Ojczyznę. Niech odpoczywa w zasłużonym spokoju” – napisała w nekrologu rodzina zmarłej.

O śmierci dr Grażyny Przybylskiej-Wendt poinformowało też w środę na swym internetowym profilu społecznościowym Stowarzyszenie Hospicyjno-Paliatywne „Hospicjum Płockie” pod wezwaniem św. Urszuli Ledóchowskiej, podkreślając, iż zmarła do 1995 r. prowadziła tę placówkę społecznie przy współudziale wolontariuszy. „Odeszła kobieta, która chciała zrobić w życiu bardzo wiele i wiele udało się jej zrobić; niezwykle ciepła, wrażliwa, charyzmatyczna, bardzo zaangażowana w rozwój ruchu hospicyjnego, wspierająca innowacyjne działania, zawsze służąca swoją wszechstronną wiedzą, radą i pomocą. Pani Grażyno, dziękujemy za wszystko…” – napisali w pożegnaniu pracownicy „Hospicjum Płockiego”.

Wszechstronnie uzdolniona

Według „Encyklopedii Solidarności”, Grażyna Przybylska-Wendt urodziła się 13 stycznia 1935 r. w Chojnicach – była absolwentką Akademii Medycznej w Łodzi, doktorem nauk medycznych, anestezjologiem, specjalistą medycyny sądowej, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, a także kierownikiem tamtejszej miejskiej i wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego, autorką licznych prac naukowych, publicystycznych, a także wspomnieniowych i poetyckich.

Działaczka społeczna

Jak podaje wydawnictwo, Grażyna Przybylska-Wendt działała w „Solidarności” od września 1980 r. organizując m.in. struktury związku w środowisku służby zdrowia, będąc też wiceprzewodniczącą Komisji Zakładowej w płockim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym; członkiem Prezydium Komisji Krajowej, a także członkiem zespołu redakcyjnego ówczesnego niezależnego „Biuletynu Informacyjnego”. Po ogłoszeniu stanu wojennego została 13 grudnia 1981 r. internowana w ośrodku odosobnienia w Strzebielinku, a następnie Bydgoszczy-Fordonie, Gołdapi, Darłówku – z internowania zwolniona w marcu 1982 r.

„Encyklopedia Solidarności” podkreśla m.in., iż Grażyna Przybylska-Wendt była działaczką podziemnych struktur tego związku, w latach 1986-89 przewodniczącą Zarządu Organizacji Regionu Płockiego „Solidarności”, od 1987 r. zaangażowaną w działalność Grupy Roboczej Komisji Krajowej domagającej się zwołania jej w składzie z 1981 r. Do lipca 1988 r. była rozpracowywana przez Wydział III WUSW w Płocku w ramach SOR krypt. „Długa”.

Od 1989 r., według „Encyklopedii Solidarności”, Grażyna Przybylska-Wendt należała do ZChN, a w latach 1990-94 była wiceprzewodniczącą Rady Miasta Płock. W latach 2000-07 angażowała się w działalność Caritas Diecezji Płockiej – Hospicjum Domowe i Hospicjum Stacjonarne. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj też: W tym roku obchodziłaby 104. urodziny. Zmarła Helena Kołaczkowska

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone