SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Nie żyje Zbigniew Bernolak. Znakomity basista miał 81 lat

Nie żyje Zbigniew Bernolak/fot. Danuta Bernolak/Facebook

W wieku 81 lat w Chicago zmarł Zbigniew Bernolak – muzyk, basista takich zespołów jak Niebiesko-Czarni, Polanie, Quorum i ABC. Informację o śmierci artysty przekazała jego siostra Danuta Bernolak w mediach społecznościowych.

„Z bólem zawiadamiam, że dzisiaj w Chicago odszedł nasz ukochany brat ZBYSZEK BERNOLAK. Był jednym z pierwszych muzyków big-beatowych w Polsce. Grał w zespołach Niebiesko-Czarni, Polanie i ABC. Kochał muzykę i pisał piękne wiersze i piosenki przepełnione tęsknotą do Ojczyzny” – czytamy we wpisie Danuty Bernolak na Facebooku.

Zbigniew Bernolak urodził się 21 grudnia 1939 roku w Kiwercach na terenie dzisiejszej Ukrainy. Po ukończeniu Technikum Wychowania Fizycznego w Gdańsku i odbyciu zasadniczej służby wojskowej pracował jako kierowca, grając na kontrabasie w gdańskich klubach. W latach 60. dostał propozycje występów w zespołach Karmazyn i Niebiesko-Czarni. W 1965 zaczął współpracować z grupą Polanie. Po jej rozpadzie grał w zespole akompaniującym Reginie Pisarek, którą poślubił pod koniec lat 60. Był ponadto basistą w grupach ABC i Quorum.

Na początku lat 70. wyjechał do USA – grywał w Chicago i pracował w fabryce. W 1978 roku wrócił do Polski. Po wprowadzeniu stanu wojennego został taksówkarzem w Gdańsku. W 1988 roku wyjechał do RFN, a później znów do USA. Grał w zespołach polonijnych i współpracował z kabaretem Bocian, dla którego pisał piosenki i teksty.

Akompaniował Czesławowi Niemenowi na płycie pt. „Sen o Warszawie”.

W 2011 został odznaczony Medalem za Zasługi dla Miasta Sopotu i Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za całokształt pracy artystycznej na rzecz Polski i Gdańska oraz z okazji jubileuszu 50-lecia sceny muzycznej Non Stop.

Czytaj też:

Zmarł Paweł Nowisz. Aktor znany z „Fuksa” czy „Kilera” miał 81 lat

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone