SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nie żyje Władysław Gołąb – zasłużony dla Lasek działacz społeczny

Śp. Władysław Gołąb; fot. Weronika Kolczyńska/Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi

W wieku 91 lat zmarł Władysław Gołąb – działacz społeczny, wieloletni prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, honorowy obywatel Podkowy Leśnej.

Władysław Lucjan Gołąb (1931-2022) to wieloletni prezes (od kilku lat prezes – Senior) Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi im. bł. Elżbiety Róży Czackiej w Laskach, jeden z jej bliskich współpracowników w ostatnich latach życia, duchowy spadkobierca Dzieła Lasek, stworzonego przez Matkę, ks. Wł. Korniłowicza i ks. A. Marylskiego.

Pierwszy niewidomy prawnik

Wzrok utracił w wyniku wybuchu granatu podczas II wojny św. w 1944 roku, był zresztą czynnie zaangażowany w Podziemie AK.

Był prawnikiem z wykształcenia (Uniwersytet Łódzki), pierwszym w historii Polski niewidomym w tym zawodzie. Jak opowiadał na antenie Radia dla Ciebie, matka Czacka potrzebowała specjalisty w tej dziedzinie, a on na początku kariery zawodowej zrezygnował z innych poważnych propozycji pracy, oddając się pracy dla niewidomych. Dla matki E. R. Czackiej ważne było również to, że Władysław Gołąb był już na etapie pogodzenia się z kalectwem i myślał, jak swój Krzyż można wykorzystać dla dobra innych, w służbie osób niewidomych.

Będąc wieloletnim prezesem Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, przyczynił się do szerokiego rozwoju tego ośrodka, m.in. poprzez budowę infrastruktury, powstania Szkoły Podstawowej Specjalnej w Rabce-Zdroju, Domu Małego Niewidomego Dziecka w Warszawie, a także licznych obiektów w Laskach.

Redaktor, działacz, „twarz” TOnO 

Był czynny na polu edukacji, badań naukowych wokół problematyki niewidomych, wraz m.in. z dr. Józefem Plachą redagował periodyk „Laski”, będący kontynuacją „Verbum”. Przez wiele lat prowadził wykłady, seminaria i konferencje poświęcone w szczególności prawom osób niepełnosprawnych.

W małżeństwie z panią Justyną miał troje dzieci, był związany z Podkową Leśną, która Jemu i Justynie Gołąbowej przyznała tytuł Honorowych Obywateli Miasta (2011).

Przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego został zaś odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2012).

W strukturze TOnO w Laskach zawsze były osoby świeckie, niewidome oraz siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża. Władysław Gołąb był niejako „twarzą” Towarzystwa, często i chętnie udzielał się również w mediach, popularyzując tematykę niewidomych, ale też dawał świadectwo własne.

Wielokrotnie też występował na antenie Radia dla Ciebie. Ostatni raz podczas nagrań Piotra Łosia do reportaży na okoliczność beatyfikacji matki Elżbiety Róży Czackiej. Reportażu z Jego udziałem można posłuchać tu: Filary Lasek reportaż z udziałem śp. Władysława Gołąba.

Posłuchaj:

Poranek RDC: Dom Niewidomego Dziecka

„Już nie hrabianka, a Franciszkanka. Opowieść o matce Elżbiecie Róży Czackiej”. Reportaż Piotra Łosia

Beatyfikacja kard. S. Wyszyńskiego i m. E. Czackiej. Cykl reportaży w RDC!

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone