SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zmarł Mieczysław Święcicki z Kabaretu „Piwnica Pod Baranami”

fot. Pexels

W Krakowie zmarł w środę Mieczysław Święcicki, pieśniarz i aktor, artysta Kabaretu „Piwnica Pod Baranami”, nazywany Księciem Nastroju. Artysta w marcu skończyłby 82 lata. Informację o śmierci artysty potwierdził PAP w czwartek Bogdan Micek, dyrektor „Piwnicy Pod Baranami”.

Mieczysław Święcicki był znanym wykonawcą starych romansów cygańskich i rosyjskich, głównie z repertuaru Aleksandra Wertyńskiego.

– To wielka postać kultury polskiej, roztaczał niezwykłą charyzmę. Jeszcze w sobotę z nami koncertował, był aktywny. Co prawda gorzej się poczuł i wyszedł wcześniej, bo z reguły artyści zostają do końca, by śpiewać „Dezyderatę” na zakończenie… – powiedział dyrektor Piwnicy Bogdan Micek. Jak dodał, artysta ostatnio skarżył się na serce, a dwa lata temu przeszedł zabieg na otwartym sercu. – W środę upadł na ulicy w Krakowie; śmierć nadeszła znienacka. Pozostał smutek, wielki żal – dodał.

Mieczysław Święcicki urodził się 26 marca 1936 r. w Sokalu (obwód lwowski). Ukończył wydział wokalny Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Jak podaje Kabaret Piwnica Pod Baranami artysta debiutował w „Piwnicy” w 1956 r. w programie „Jezioro trzech wieszczek”. Później grał w Starym Teatrze, Teatrze Rapsodycznym i Teatrze 38. Po 45-leciu Piwnicy pod Baranami, wrócił do kabaretu i występował w nim do końca. Występował także w filmach, brał udział w festiwalach, m.in. Festiwalach Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. W 1963 r. na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu otrzymał wyróżnienie za piosenkę „Nie wołaj mnie” (sł. Antoni Słonimski). W październiku 2010 r. otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone