SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zmarł legendarny pianista akompaniator Andrzej Płonczyński

Andrzej Płonczyński/fot. RDC

Nie żyje pianista, kompozytor, aranżer, pedagog – legenda polskiego akompaniamentu Andrzej Płonczyński. Przez ponad 65 lat towarzyszył przy fortepianie najwybitniejszym wykonawcom polskiej estrady, takim jak: Jerzy Połomski, Halina Kunicka, Sława Przybylska, Wojciech Młynarski i wielu innym. Był współtwórcą legendy Anny German. 

Andrzej Płonczyński był pianistą wirtuozem, wyróżniał się wielkim talentem muzycznym i interpretatorskim. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu prof. Pawła Lewieckiego. Przy fortepianie towarzyszył najwybitniejszym polskim artystom, takim jak: Anna German, Bernard Ładysz, Irena Santor, Jerzy Połomski, Halina Kunicka, Sława Przybylska, Wojciech Młynarski, Mieczysław Fogg czy Rena Rolska.

Przyjaźnił się ze znanym polskim tenorem Bogusławem Morką, akompaniując mu na licznych koncertach oraz dyrygując od fortepianu muzycznym zespołem „Allegro”. Współpracował z Filharmonią Narodową, Centralnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego, Polskim Radiem i Telewizją Polską. Przez wiele lat był animatorem i akompaniatorem słynnego „Podwieczorku przy mikrofonie”. Nagrał wiele płyt, m.in. z Bernardem Ładyszem „A TO POLSKA WŁAŚNIE…”, którą wydało Polskie Radio w nakładzie osiągającym rekordową sprzedaż. Album uzyskał pięciokrotną platynę, czego później nikt w Polsce nie osiągnął.

Był też znakomitym pedagogiem – uczył największe gwiazdy interpretacji, muzykalności i pracy nad tekstem. W pracy pedagogicznej stawiał na młodych artystów, dzieląc się wielkim doświadczeniem i wiedzą. Był autorem wielu opracowań i aranżacji muzycznych dla niemal wszystkich artystów sceny i estrady.

Współtwórca legendy

Andrzej Płonczyński to też współtwórca legendy Anny German. Podczas licznych tournée artystki po byłym Związku Radzieckim, które upamiętniły ją jako ikonę rosyjskiej popkultury, był nie tylko jej akompaniatorem, ale również doradcą repertuarowym. Towarzyszył artystce także podczas koncertów w paryskiej Olimpii, gdzie za jego radą zdecydowała się śpiewać pieśni neapolitańskie i odniosła oszałamiający sukces. Ponadto występowali razem na wielu wspólnych koncertach w Polsce.

W sierpniu 2020 roku Andrzej Płonczyński razem z wybitną sopranistką Natalią Kovalenko był bohaterem koncertu w studiu Radia dla Ciebie „Anna German – jakiej nie znacie”, podczas którego – jako świadek historii – dzielił się ze słuchaczami wspomnieniami i anegdotami dotyczącymi współpracy z Anną German.

W swoim wielkim dorobku artystycznym miał również wiele znanych kompozycji. Pomimo dojrzałego wieku do ostatniej chwili pracował i koncertował. Był konsultantem muzycznym wielu ważnych wydarzeń muzycznych. W swojej pracy stawiał na rzetelność i tradycję, dbał o podtrzymanie historycznych i narodowych wartości. Zostało odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Czytaj też:

Zmarł aktor Krzysztof Kiersznowski. Miał 70 lat

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone