SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Zmarł ksiądz Stanisław Kicman. Świadek Rzezi na Woli miał 83 lata

fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

Zmarł ksiądz Stanisław Kicman. Jako dziecko ocalał z rzezi na warszawskiej Woli, która została przeprowadzona przez Niemców na początku sierpnia 1944 r. Miał 83 lata. O śmierci duszpasterza poinformowała wczoraj fundacja „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich”.

Stanisław Kicman urodził się w 1937 roku. W 1944 ocalał jako dziecko z rzezi na warszawskiej Woli, która została przeprowadzona przez Niemców. „Jak Niemiec ruszył bronią, mama mnie wzięła przed siebie, mówi: „Zamknij oczy, będzie mniej bolało” – i przytuliła. W takim napięciu czekaliśmy trzy godziny. Dopiero około dziewiątej wieczór wpędzono nas do kościoła. A jeszcze nie powiedziałem, że druga pryzma rozstrzelanych była na końcu kościoła, pod plebanią. Prawdopodobnie tego dnia przestano masowo rozstrzeliwać. Bo taki podobno – później się dowiedziałem – był rozkaz, żeby tylko już selektywnie” – wspominał w wywiadzie dla Archiwum Historii Mówionej.

Duchownego i jego bliskich przetransportowano później do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, a następnie do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Stamtąd Stanisław Kicman z mamą i babcią trafili do obozu pracy Hameln pod Hanowerem, gdzie doczekali wyzwolenia.

Ksiądz Kicman był naszym gościem podczas Wigilii Powstańców w RDC. Opowiadał o swoich przeżyciach. Jego wypowiedzi można posłuchać poniżej.

Czytaj też:

Wigilia Powstańców w RDC. „Kiedyś wszystko robiło się samemu”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone