SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zmarł Henryk Błażejczyk. Aktor płockiego teatru miał 81 lat

fot. Teatr Płocki/Facebook

W wieku 81 lat zmarł Henryk Błażejczyk, od 1987 r. aktor Teatru Dramatycznego w Płocku, a wcześniej m.in. Teatru Współczesnego w Warszawie i Teatru Śląskiego w Katowicach, a także scen krakowskich. Był zasłużonym członkiem Związku Artystów Scen Polskich.

Ze smutkiem zawiadamiamy, że 15 stycznia 2019 r. zmarł nasz kolega Henryk Błażejczyk – poinformował w środę płocki Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego.

Jak podkreślono w informacji o śmierci artysty, Błażejczyk był „aktorem wszechstronnym, reprezentował to pokolenie, które szczególną wagę przykładało do kultury języka, rzemiosła aktorskiego i etyki zawodowej”.

Henryk Błażejczyk Urodził się 10 sierpnia 1937 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie (1961). Sztuki aktorskiej uczył się od Zelwerowicza, Warneckiego, Kreczmara, Bardiniego. Był aktorem teatrów: Współczesnego w Warszawie Erwina Axera, grając m.in. w sztukach: „Zamek w Szwecji”, „Kariera Artura Ui” (1961-63), Śląskiego w Katowicach (1963-64), Słowackiego w Krakowie (1964-65), Starego w Krakowie (1965-67), Ludowego w Warszawie (1967-70), Syrena (1970-73).

W latach 1975-83 pracował w Polskim Radiu jako spiker. Grał w przedstawieniach w Komedii Francuskiej w czasie jej pobytu w Warszawie w 1957 roku (rola Chłopaka od krawca w „Mieszczaninie szlachcicem” Moliera). Od 1987 r. był aktorem Teatru im. J. Szaniawskiego w Płocku. Był zasłużonym członkiem Związku Artystów Scen Polskich i wieloletnim przewodniczącym koła aktorów ZASP w płockim Teatrze. Przez ponad 10 lat był felietonistą Kuriera Mazowieckiego.

Dziesiątki głównych ról

Z powodów politycznych miał problem ze znalezieniem pracy w Warszawie. Za sprawą ówczesnego dyrektora płockiego Teatru – Tomasza Grochoczyńskiego, związał się z Teatrem Dramatycznym w Płocku. Zagrał w nim mnóstwo ról, dziesiątki głównych: Haendel w „Kolacji na cztery ręce”, Aktor w „Bogu” W. Alena, Piotr Skarga w „Jeremiaszu” K. Wojtyły, Służący w „Wujaszku Wani”, role fredrowskie w reżyserii A. Hanuszkiewicza i setki znakomitych drugoplanowych kreacji. Od 1998 r. współpracował z Teatrem Narodowym, grając w przedstawieniach: „Dialogus de Passione” K. Dejmka, „Na czworakach” K. Kutza. – przypomniał płocki teatr, przedstawiając sylwetkę i dorobek zmarłego aktora.

Jak podkreślono, Henryk Błażejczyk „spełniał się również w działalności charytatywnej”. – Wspierał studentów ukraińskich studiujących w Polsce. Na prośbę biskupów płockich Kościołów: rzymsko-katolickiego Zygmunta Kamińskiego i starokatolickiego mariawitów Włodzimierza Jaworskiego, prowadził nieodpłatnie lekcje dykcji dla alumnów seminariów. Brał nieodpłatnie udział w programach artystycznych dla uczczenia żołnierzy polskich na Zachodzie. 1 sierpnia 2014 r., na zaproszenie Ireny Delmar – przewodniczącej Związku Aktorów Polskich na Uchodźstwie, występował charytatywnie w Londynie z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego – wspomina aktora płocki teatr.

Podkreśla przy tym m.in., iż Henryk Błażejczyk był współorganizatorem wystaw sztuki naiwnej oraz spotkań z poezją i literaturą, co przyczyniało się do stymulacji rozwoju osób niepełnosprawnych – działalność tę prowadził w Domu Pomocy Społecznej „Antoniówka” w Brwilnie oraz Domu Pomocy Społecznej „Nad Jarem” w Nowym Miszewie.

Zdobywca Srebrnej Maski, ulubieniec publiczności

W Krakowie, w Teatrze Starym Zygmunta Huebnera, Henryk Błażejczyk otrzymał nagrodę miasta Krakowa za rolę Klitandra w „Mizantropie” – „najlepszym przedstawieniu dwóch sezonów”. Współtworzył Teatr Poezji z obecnymi profesorkami, a wówczas aktorkami krakowskimi – Aleksandrą Górską i Anną Seniuk. W 1997 r. Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru przyznało aktorowi Srebrną Maskę, a w 2016 r. Nagrodę Rajmunda Rembielińskiego – za całokształt twórczości. W 2000 r. otrzymał on nagrodę prasy płockiej – zwyciężył w plebiscycie publiczności na najpopularniejszego aktora.

W 2016 r. przyznano Henrykowi Błażejczykowi tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Otrzymał Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP. W 2012 r. otrzymał od marszałka województwa mazowieckiego Medal Pamiątkowy „Pro Mazovia”, a w 2016 r. Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W czerwcu 2016 r. Henryk Błażejczyk świętował 55-lecie pracy scenicznej. Z tej okazji odbyła się w płockim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego uroczysta gala, z udziałem honorowych gości i przyjaciół aktora.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone