SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Zła jakość powietrza w Warszawie. Władze miasta wydały zalecenia

fot. Flickr

Stołeczny ratusz wydał komunikat, w którym zaleca unikanie aktywności na zewnątrz. Ma to związek ze złą jakością powietrza, na którą wskazują stacje pomiarowe w Warszawie.

Jak podają służby, w województwie mazowieckim, w tym w całej Warszawie istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 – 100 µg/m3, w związku z czym wydano alert pomarańczowy. Z danych pomiarowych zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że normy przekroczone są również w wielu innych miastach kraju, m.in. w Białymstoku czy Bydgoszczy.

Stołeczny ratusz zalecił unikanie przebywania na dworze, wietrzenia pomieszczeń i zrezygnowanie z aktywności fizycznej na zewnątrz.

„Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych” – zaznaczono. Miasto zaapelowało o pozostanie w domach i informowanie Straży Miejskiej o podejrzeniach spalania odpadów, a także o ograniczenie korzystania z transportu. Przypomniano również o obowiązującym zakazie rekreacyjnego palenia w kominkach, rozpalania grilli i ognisk oraz zakazie używania dmuchaw do liści.

Problem smogu w ościennych gminach

Problem nie dotyczy tylko Warszawy, ale też tak zwanego obwarzanka – wskazywał w „Popołudniu RDC” Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. – Czy to będzie Milanówek czy Zielonka, czy inne miejscowości, w godzinach wieczornych powietrze było kilkukrotnie gorsze niż w Śródmieściu Warszawy, z uwagi na sezon grzewczy – mówił.

Aktualna jakość powietrza prezentowana jest w Warszawskim Indeksie Powietrza na stronie wip.um.warszawa.pl oraz platformie Warszawa 19115 oraz na stronie powietrze.gios.gov.pl.

Posłuchaj:

Popołudnie RDC: o badaniach reakcji krwi zdrowych osób na smog

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone