SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zimerman i Duczmal wśród laureatów Fryderyków

fot. Pixabay

Krystian Zimerman i Agnieszka Duczmal znaleźli się wśród laureatów Fryderyków w dziedzinie muzyki poważnej. Ceremonia rozdania Nagród Akademii Fonograficznej odbyła się w poniedziałek w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Podczas 24. edycji Nagród Akademii Fonograficznej o nominacje ubiegało się 151 albumów z muzyką poważną.

Złotym Fryderykiem za całokształt pracy twórczej uhonorowano dyrygentkę i założycielkę Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus Agnieszkę Duczmal. Podczas odbierania nagrody powiedziała: „W tej maleńkiej błyszczącej statuetce zawarte jest 50 lat mojego życia, 50 lat mojego samodzielnego działania dyrygenckiego i prawie 50 lat istnienia orkiestry. Dziękuję muzykom za to, że zawierzyli mi, mojej pasji i mojemu talentowi i zechcieli ze mną współtworzyć„.

Wyróżnienia

W kategorii „Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa” Akademia Fonograficzna nagrodziła album „Szymanowski”, nagrany przez Chór i Orkiestrę Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka z solistami Aleksandrą Kurzak, Agnieszką Rehlis, Dmitrym Korchakiem i Arturem Rucińskim.

Album „Antonio Caldara – Maddalena ai piedi di Cristo”, autorstwa Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MUSICAE ANTIQUAE COLLEGIUM VARSOVIENSE został nagrodzony w kategorii „Album roku muzyka dawna”.

Jak powiedziała PAP kierownik projektu Liliana Stawarz, utwór ten nie był wcześniej nagrywany w Polsce. – To było moje marzenie od dawna, od kiedy pierwszy raz usłyszałam ten utwór w 1995 roku. Zrobił na mnie tak gigantyczne wrażenie, że zapragnęłam, żeby ten utwór był moją częścią zrozumienia historii Magdaleny. Było to bardzo osobiste. Jestem przeszczęśliwa, że mi się to udało – powiedziała.

Grający na organach Hammonda Dariusz Przybylski za płytę „Already It Is Dusk” otrzymał nagrodę w kategorii „Album roku recital solowy”. Przybylski powiedział PAP, że na płycie znalazły się transkrypcje utworów wokalnych i instrumentalnych zaaranżowane na organy Hammonda. – Szukałem utworów napisanych na organy Hammonda, ale nic nie znalazłem. Myślę, że jest to bardzo oryginalny projekt, bo prezentuje organy w zupełnie nowym brzmieniu, nie takim, jakie znamy z muzyki jazzowej i rockowej – zaznaczył.

Za najlepszą płytę w kategorii „Album roku muzyka kameralna” nagrodzono Kwartet Śląski i pianistę Piotra Sałajczyka, którzy nagrali „Mieczysław Wajnberg – String Quartet No. 7 & Piano Quintet”.

Płyta z twórczością polskich kompozytorów m.in. Grażyny Bacewicz i Karola Szymanowskiego, która powstała ze współpracy Atom String Quartet i Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pt. „MADE IN POLAND”, otrzymała Fryderyka w kategorii „Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca”.

Sekstet wokalny proMODERN za album „proMODERN shakespired” został nagrodzony w dwóch kategoriach: „Album roku muzyka współczesna” oraz „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej”.

Jak powiedział PAP członek zespołu Piotr Pieron, inspiracją do powstania albumu była 400–setna rocznica śmierci wielkiego mistrza i wieszcza Williama Szekspira. – Był to pretekst, aby wykorzystać klasykę światową i jednorodny zestaw tekstów jakim są „Sonety”, do pokazania kalejdoskopu polskiej muzyki współczesnej. Zaprosiliśmy do współpracy wielkich mistrzów (m.in. Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Herdzina, Włodka Pawlika, Miłosza Bembinowa – PAP). Chcieliśmy pokazać pejzaż muzyki od utworów kojarzonych z brzmieniami jazzowymi do naprawdę cudownych przygód awangardowych – mówił.

Najlepszy album polski za granicą

Laureatem nagrody w kategorii „Najlepszy album polski za granicą” został Krystian Zimerman. Wyróżniony został za płytę „Franz Schubert – Piano Sonatas D 959 & D 960”.Fryderyki 2017 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną wręczone 24 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie.

Fryderyki to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne. Pierwszy raz wręczono je w 1995 r. Laureatów wybierają członkowie Akademii Fonograficznej, która powstała w 1999 r. Głosowanie jest dwuetapowe i tajne. Obecnie Akademia Fonograficzna liczy ponad 1300 członków. Co roku zapraszani są do niej nominowani do Fryderyków artyści.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone