SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Warszawa szykuje się na nadejście zimy. ZOM: flota gotowa

fot. ZOM

W tym roku zima nie zaskoczy drogowców – obiecują miejskie służby. Warszawa poinformowała, że jest gotowa na pierwsze opady śniegu. W stolicy lekko prószyło przedwczoraj, ale śnieg nie utrzymał się zbyt długo. Większe opady są zapowiadane na przyszły tydzień.

– Nasza flota jest przygotowana – mówi Zofia Kłyk z Zakładu Oczyszczania Miasta. – W przypadku długotrwałych i intensywnych opadów śniegu, do odśnieżania i posypywania ulic Zarząd Oczyszczania Miasta wyśle do działań wyśle nawet 306 pługów i posypywarek. Przy mniej ekstremalnych warunkach, wyjeżdżać będzie 167 posypywarek – dodaje.

Odśnieżane będą nie tylko drogi, ale też tereny dla pieszych. – Jest to 4 300 przystanków komunikacji miejskiej, chodników, które nie przylegają do nieruchomości i kładek oraz dojść do stacji metra – wymienia Kłyk.

Na chodnikach piasek, na ulicach – sól

Cały czas będziemy analizować sytuację pogodową – dodaje urzędniczka. – Centrum dowodzenia w Zarządzie Oczyszczania Miasta całodobowo analizuje szereg danych, na podstawie których wysyła posypywarki do działania. Przy tej decyzji uwzględnione są informacje o aktualnych warunkach pogodowych ze stacji meteorologicznych, które rozlokowane są na terenach całego miasta – wyjaśnia.

Piesi mogą być zadowoleni, bo w tym roku ich buty nie poniszczą się od soli. Co innego – właściciele samochodów. – Zarząd Oczyszczania Miasta na chodnikach i przystankach, za które odpowiada, stosuje piasek, natomiast na drogach Zarząd Oczyszczania Miasta stosuje środek działający szybko i skutecznie, chlorek sodu. Wpływa to korzystnie na bezpieczeństwo kierowców i pieszych – podkreśla Kłyk.

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada w sumie za 1500 km dróg, ale tylko tych, którymi jeżdżą autobusy.

Pozostałe drogi i chodniki podległe są innym jednostkom – dzielnicom, GDDKiA czy spółdzielniom. Są one odśnieżane na ich zlecenie.

Czytaj też: 

Warszawa. RIO sprawdzi nowy system opłat za wywóz śmieci

GDDKiA podała, gdzie na Mazowszu jest największe natężenie ruchu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone