SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nadchodzi zima. Dziś intensywne opady śniegu na Mazowszu

Zima w Warszawie/fot. UM Warszawa

Na Mazowszu dziś pierwsze oznaki zimy. Będzie chłodno, a po południu spadnie śnieg. Najintensywniejsze opady nastąpią jednak w nocy – zapowiada Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Szczegóły dotyczące obszaru objętego ostrzeżeniami IMGW TUTAJ.

Opady mają trwać dziś właściwie cały dzień. Zacznie się od deszczu. Potem dołączy do niego śnieg. – Będzie też chłodno – zapowiada rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Od południowego zachodu zacznie wkraczać front atmosferyczny, który przyniesie początkowo deszcz, następnie przejdzie w deszcz ze śniegiem, a na końcu śnieg. Temperatura maksymalna to od 3 do 5 stopni Celsjusza – wyjaśnia.

Ale prawdziwy atak zimy nastąpi dziś w nocy. – Śnieg, który będzie obserwowany już w piątek w godzinach wieczornych, bardziej intensywnie będzie padał w nocy z piątku na sobotę. Wówczas może spaść do 10 mm opadu, a to może dać około 5 cm świeżej warstwy śniegu – dodaje Walijewski.

Pamiętajmy, że na drogach może być ślisko. IMGW prognozuje, że będzie dziś obowiązywał alert pierwszego stopnia przed oblodzeniem. To też ostatnia chwila na wymianę opon – warto to zrobić dla bezpieczeństwa swojego i innych.

W nocy z piątku na sobotę w wielu miejscach spodziewana jest mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Mgły wystąpią głównie na południu kraju oraz na zachodzie. Temperatura minimalna tej nocy wyniesie od minus 2 do 2 stopni, a na południowym wschodzie do 3 stopni. Najchłodniej będzie na Podhalu, około -4 st. Spadek temperatury poniżej zera będzie powodował zamarzanie dróg i chodników, będzie ślisko – ostrzega IMGW.

W sobotę rano na zachodzie kraju można liczyć na większe przejaśnienia, ale na ogół będzie pochmurno. Na wschodzie prognozowane są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na Podkarpaciu mogą wystąpić opady deszczu w godzinach porannych. O poranku trzeba się liczyć z mgłami ograniczającymi widzialność do 200-300 m.

Czytaj też:

Kiedy i dlaczego warto wymienić opony letnie na zimowe? [SPRAWDŹ]

Co zrobić, gdy wpadniemy w poślizg? Ekspert radzi, jak się zachować

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone